«Զանգեզուրի միջանցք» չի լինելու, լինելու է «Խաղաղության խաչմերուկ», հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք էլ, Թուրքիան էլ ճանապարհներ ենք ուզում։ Եկեք բացենք սահմանները։ Օրինակ` մենք ուզում ենք Եվրամիության հետ հարաբերությունները կարգավորել, Թուրքիան էլ տնտեսական ակտիվ կապեր ունի, ու դրանք զարգանում են, այդ թվում` Կենտրոնական Ասիայի և Չինաստանի հետ, և արդյունքում ավելի շատ հաղորդակցման ճանապարհներ ունենալ։ Մենք այդ ամեն ինչին մի վերնագիր ենք դնում «Թուրան», ու վերջ, գնա՜ց` վայ, վայ… Եկեք մենք էլ ապրենք, ուրիշներին էլ մեր չափով ուրիշներին էլ հնարավորություն տանք ապրելու։ «Զանգեզուրի միջանցք» չի լինելու, լինելու է «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Դա նշանակում է փոխադարձ հարգանքի, իրավազորության, ինքնիշխանության ճանաչման հիման վրա բեռնափոխադրումներ»,- հայտարարել է նա։
Վարչապետը հիշեցրել է ջրի գլխին վիշապի մասին հայտնի անեկդոտը` նշելով` վիշապն էլ է ջուր ուզում խմել, թող խմի, ի՞նչ խնդիր կա։
«Սա նույնն է, թե մեր հայության մտավախությունն այն է, թե վայ, նրանց նպատակը Թուրանն է։ Ի՞նչ են նրանք ուզում, ուզո՞ւմ են Հայաստանի տարածքով գնալ-գալ…է, թող գնան-գան, վա՞տ է դա։ Մենք ենք դա առաջարկում մեր «Խաղաղության խաչմերուկով», ասում ենք` գնացեք։ 21-րդ դարում դուք պատկերացնո՞ւմ եք մի երկիր, որի սահմանները փակ են»,- ընդգծել է Փաշինյանը։

There will be no "Zangezur Corridor", there will be a "Crossroads of Peace"
The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, announced that there will be no "Zangezur Corridor" but a "Crossroads of Peace."
"Both we and Turkey want roads. Let's open the borders. For example, we want to normalize relations with the European Union. Turkey also has active economic ties, and they are developing, including with Central Asia and China, and as a result, have more communication routes. We put a title "Turan" on all of that, and that's it, wow, wow… Let's live, too; let others live as well as we can. There will be no "Zangezur Corridor"; there will be a "Crossroads of Peace."""" That means cargo transportation is based on mutual respect, recognition of jurisdiction, and sovereignty," he announced.
The Prime Minister recalled the famous joke about a dragon on a waterbed, noting that even if a dragon wants to drink water, let it drink; what's the problem?
"This is the same as the fear of our Armenians that, oh, their goal is Turan. What do they want? Do they want to come and go through the territory of Armenia... well, let them come and go; is that bad? We offer it through our "Crossroads of Peace," we say, go. In the 21st century, can you imagine a country whose borders are closed?" Pashinyan emphasized.