ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են իրադրությունը տարածաշրջանում՝ այդ թվում նաև անդրադառնալով Իրանին: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերի շուրջ: Հումանիտար հարցերի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել երրորդ երկրների քաղաքացիների՝ Իրանից ՀՀ տարածքով տարհանման հնարավորությանն ու արձանագրված ցուցանիշներին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումներին: Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը՝ Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալլասը մտքեր են փոխանակել առաջիկայում նախատեսվող շփումների օրակարգի շուրջ։

On the telephone, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan spoke with Kaja Kallas, Vice-President of the European Commission and High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy.
The interlocutors discussed the situation in the region, including Iran. They exchanged views on efforts aimed at ensuring regional stability. In the context of humanitarian issues, they touched upon the possibility of evacuating third-country nationals from Iran through the territory of the Republic of Armenia and the recorded indicators.
The RA Foreign Minister and the EU High Representative for the Common Foreign and Security Policy also touched upon the recent discussions regarding normalizing relations between Armenia and Azerbaijan. Regarding RA-EU cooperation, Ararat Mirzoyan and Kaja Kallas exchanged views on the agenda of upcoming contacts.