ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են իրադրությունը տարածաշրջանում՝ այդ թվում նաև անդրադառնալով Իրանին: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերի շուրջ: Հումանիտար հարցերի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել երրորդ երկրների քաղաքացիների՝ Իրանից ՀՀ տարածքով տարհանման հնարավորությանն ու արձանագրված ցուցանիշներին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումներին: Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը՝ Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալլասը մտքեր են փոխանակել առաջիկայում նախատեսվող շփումների օրակարգի շուրջ։

Арарат Мирзоян и Кая Каллас обсудили региональные вопросы
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с вице-президентом Европейской комиссии, верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каей Каллас.
Собеседники обсудили ситуацию в регионе, в том числе затронув вопросы, связанные с Ираном. Были обменены мнениями о мерах, направленных на обеспечение региональной стабильности. В контексте гуманитарных вопросов был рассмотрен вопрос возможности эвакуации граждан третьих стран из Ирана через территорию Армении, а также зафиксированные показатели.
Министр иностранных дел Армении и верховный представитель ЕС по иностранным делам также обсудили последние переговоры в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Касаясь взаимодействия Армения-ЕС, Арарат Мирзоян и Кая Каллас обменялись мнениями о повестке предстоящих контактов.