Թուրքիայում եռակողմ հանդիպում նախատեսված չէ. Արման Եղոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Իմ տեղեկությամբ՝ Թուրքիայում եռակողմ հանդիպում նախատեսված չէ. ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ՔՊ խմբակցության պատգամավոր, Եվրաինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը։
«Բայց գիտեք՝ միջազգային հանդիպումները ոնց են լինում. շատ հաճախ որոշումները կայացվում են հենց տեղում։ Դրա մեջ որևէ տարօրինակ բան չեմ տեսնում։ Կարծում եմ՝ այցը շատ կարևոր է. եթե չեմ սխալվում, առաջին երկկողմ այցն է անկախացումից ի վեր։ Հատկապես այս եռացող տարածաշրջանում, կարծում եմ, Թուրքիայի հետ պետք է խոսել, հասկանալ միմյանց»,- ասել է Եղոյանն՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի առաջիկա այցին Թուրքիա։
Հարցին՝ Հայաստան-Թուրքիա-Ադրբեջան եռակողմ հանդիպում տեղի ունենալու դեպքում ինչ օրակարգ կարող է լինել, Եղոյանն արձագանքեց.
«Եթե տեղի ունենա եռակողմ հանդիպում, բնականաբար, պետք է քննարկվի հանդիպման կողմերից երկուսի միջև առկա խնդիրները»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ եթե Թուրքիան Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ բերելու նպատակ ունենա, նման հնարավորություն հաստատ ունի. «Այլ հարց է՝ քաղաքական կամք կունենա, թե չէ։ Բուն այցի փաստը արդեն ասում է, որ նման ենթադրություն մենք կարող ենք անել»,- ասել է Եղոյանը։

В Турции трёхсторонняя встреча не запланирована: Арман Егоян (ВИДЕО)
По моей информации, трёхсторонняя встреча в Турции не запланирована, заявил на брифинге с журналистами в Национальном собрании депутат фракции «Гражданский договор», председатель постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Арман Егоян.
«Но вы знаете, какими бывают международные встречи: очень часто решения принимаются на месте. Я не вижу в этом ничего странного. Считаю, что визит очень важен. Если я не ошибаюсь, это первый двусторонний визит с момента обретения независимости. Особенно в этом кипящем регионе, я думаю, с Турцией нужно говорить, понимать друг друга», — сказал Егоян, комментируя предстоящий визит Никола Пашиняна в Турцию.
На вопрос, какая повестка дня может быть в случае проведения трёхсторонней встречи Армения-Турция-Азербайджан, Егоян ответил:
«Если трёхсторонняя встреча состоится, естественно, должны обсуждаться проблемы, существующие между двумя сторонами этой встречи», — сказал он.
По его словам, если у Турции есть цель привести Азербайджан в конструктивное поле, у неё определённо есть такая возможность. «Другое дело — будет ли у неё политическая воля или нет. Сам факт визита уже говорит о том, что мы можем делать такие предположения», — сказал Егоян.