Ալիևը խոսել է ադրբեջանցիների՝ Հայաստան վերադարձի իրավունքի մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե «Հայաստանը պետք է հարգանքով վերաբերի ադրբեջանցիների՝ իրենց նախնիների հայրենի օջախներ վերադառնալու իրավունքին»:
«Սա տարածաշրջանում խաղաղության, հաշտեցման և մարդու իրավունքների հաստատման համար կարևոր նախապայման է»,- ասել է Ալիևը օմբուդսմենների միջազգային սիմպոզիումի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
Նա նշել է, որ «տեղահանումներից» հետո Հայաստանի տարածքում ոչ մի ադրբեջանցի չի մնացել։ «Պատմական արդարությունը պահանջում է ապահովել այդ մարդկանց խաղաղ և անվտանգ վերադարձն իրենց հայրենիք», - նշված է ուղերձում:

Aliyev spoke about the right of Azerbaijanis to return to Armenia
Azerbaijani President Ilham Aliyev stated, “Armenia must respect the right of Azerbaijanis to return to their ancestral homelands.”
“This is an important prerequisite for peace, reconciliation, and the establishment of human rights in the region,” Aliyev said in a message to participants in the International Symposium of Ombudsmen.
He noted that after the “deportations,” no Azerbaijanis remained on the territory of Armenia. “Historical justice demands ensuring the peaceful and safe return of these people to their homeland,” the message said.