Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում» խորագրով քննարկմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Պրահայում ընթացող «GLOBSEC 2025» միջազգային անվտանգության հեղինակավոր համաժողովին՝ հանդես գալով «Հայաստանը փոփոխվող աշխարհում» խորագրով քննարկմանը։
Իր ելույթում վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի Կառավարության մոտեցումներն ու տեսլականը տարածաշրջանային զարգացումների, անվտանգային մարտահրավերների և խաղաղության հաստատման հնարավորությունների վերաբերյալ։
Վարչապետը, մասնավորապես, անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, հաստատելով Հայաստանի Կառավարության հանձնառությունը՝ հասնելու խաղաղ և երկարատև կարգավորման: Նա նշել է, որ երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը համաձայնեցված է, և այժմ առաջնահերթ է դրա ստորագրման և իրագործման գործընթացն ավարտին հասցնելը՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու նպատակով։ Խոսելով տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության կարևորության մասին՝ վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերը պետք է հիմնվեն փոխադարձ վստահության և երկխոսության վրա: Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել հետևողական աշխատանքն այս ուղղությամբ, ինչը կդառնա տարածաշրջանում անվտանգության և երկարատև խաղաղության կարևոր երաշխիք: Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը նպատակ ունի ապահովել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը:

Nikol Pashinyan participated in the discussion titled "Armenia in a Changing World"
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the prestigious international security conference "GLOBSEC 2025" in Prague, speaking at the "Armenia in a Changing World" discussion.
In his speech, Prime Minister Pashinyan presented the government of Armenia's approaches and vision on regional developments, security challenges, and opportunities for peace.
The Prime Minister, in particular, touched upon the peace process between Armenia and Azerbaijan, reaffirming the commitment of the Government of Armenia to achieve a peaceful and lasting settlement. He noted that the text of the peace treaty between the two countries has been agreed upon, and now the priority is to complete the process of its signing and implementation to achieve sustainable peace in the region. Regarding the importance of regional stability and peace, Prime Minister Pashinyan emphasized that steps to establish peace should be based on mutual trust and dialogue. He assured that Armenia is ready to continue consistent work in this direction, which will become an essential guarantee of security and long-term peace in the region. Nikol Pashinyan presented the "Crossroads of Peace" project initiated by Armenia to ensure the unblocking of regional communications and economic ties.