Միրզոյանը Մարսելում կմասնակցի «Միջերկրական Ռաիսինա» համաժողովին
Այսօր ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Մարսելում կմասնակցի «Միջերկրական Ռաիսինա» համաժողովին, որն այս ձևաչափով Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի գործընկերների կողմից կազմակերպվում է առաջին անգամ։
Նախարար Միրզոյանը և Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը համատեղ կմասնակցեն պանելային քննարկման՝ «Հաջորդ հատուկ հարաբերությունները՝ Հնդա-խաղաղօվկիանոսյանյան տարածաշրջանի և Եվրոպայի միջև ռազմավարական գործընկերության խորացումը» խորագրի ներքո:
Պանելային քննարկումը կմեկնարկի Երևանի ժամանակով 16:30-ին և հասանելի կլինի ուղիղ հեռարձակմամբ, որի հղումը կտրամադրենք լրացուցիչ։

Mirzoyan will participate in the "Raisina Mediterranean" conference in Marseille
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan will participate in the “Raisina Mediterranean” conference in Marseille today. For the first time, Indian and French partners are organizing this conference in this format.
Minister Mirzoyan and Indian Foreign Minister Subrahmanyam Jaishankar will jointly participate in a panel discussion titled “The Next Special Relationship: Deepening the Strategic Partnership between the Indo-Pacific Region and Europe.”
The panel discussion will start at 16:30 Yerevan time and will be available via live broadcast, the link to which will be provided additionally.