Մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեին։
Ողջունելով Ալեն Բերսեի այցը՝ վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը՝ կարևորելով դրա դերը ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության ամրապնդման գործընթացներում։ Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ-ին՝ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական աջակցության համար։
Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն, իր հերթին, վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը ՀՀ Կառավարության հետ և օժանդակելու ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված նախաձեռնություններին։ Նա նաև շնորհավորել է վարչապետ Փաշինյանին առ այն, որ 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելու են Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը  և COP-17-ը՝ դա որակելով որպես Հայաստանի աճող միջազգային հեղինակության վկայություն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցության օրակարգային հարցեր, ինչպես նաև ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ոլորտներում համատեղ ծրագրերի ընդլայնման հեռանկարներ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային զարգացումների և կայունության ապահովման վերաբերյալ։

They exchanged views on regional developments
Prime Minister Nikol Pashinyan received Alain Berset, Secretary General of the Council of Europe, who arrived in Armenia on an official visit.
Welcoming Alain Berset’s visit, Prime Minister Pashinyan highly appreciated the cooperation with the Council of Europe, highlighting its role in strengthening democracy, human rights, and the rule of law. The Prime Minister thanked the Council of Europe for its continuous support of the democratic reforms being implemented in Armenia.
Secretary General Alain Berset, in turn, reaffirmed the Council of Europe’s readiness to continue close cooperation with the Government of Armenia and to support initiatives aimed at the development of democratic institutions and the protection of human rights. He also congratulated Prime Minister Pashinyan on the fact that the European Political Community Summit and COP-17 will be held in Armenia in 2026, describing it as evidence of Armenia’s growing international prestige.
During the meeting, issues on the agenda of Armenia-Council of Europe cooperation, as well as prospects for expanding joint programs in the fields of democracy and the rule of law, were discussed.