Քննարկել են Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցության հարցեր
Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսիի հետ: Հանդիպումը կայացել է Նիցցայում ընթացող Օվկիանոսի հարցերով ՄԱԿ 3-րդ համաժողովի շրջանակներում։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ԱԷՄԳ-ի միջև համագործակցության հարցեր՝ ներառյալ միջուկային էներգիայի անվտանգ օգտագործման ուղղությամբ շարունակական աշխատանքները, միջուկային գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունների արդյունավետ իրացումը։
Անդրադարձ է կատարվել ատոմային էներգիայի ոլորտում Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններն և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությանը։

Issues of cooperation between Armenia and the IAEA were discussed
On June 10, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Rafael Mariano Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA). The meeting occurred within the 3rd UN Conference on Ocean Affairs in Nice framework.
The interlocutors discussed cooperation issues between Armenia and the IAEA, including ongoing work on the safe use of nuclear energy and the practical implementation of opportunities provided by developing atomic science and technologies.
The priorities of the Armenian government in nuclear energy and cooperation with international partners were discussed.