Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից սուր են արձագանքել Մեդինսկու հայտարարություններին
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այհան Հաջիզադեն մեկնաբանել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկու հայտարարությունը, որում նա Ուկրաինայի օկուպացված տարածքները համեմատել էր Լեռնային Ղարաբաղի հետ։
«Մեդինսկու հայտարարությունը, որտեղ ներկայացվում է Ղարաբաղի շրջանը որպես վիճելի տարածք, ափսոսանք և զարմանք է առաջացնում։ Զարմանալի է, որ Ռուսաստանի նախագահի օգնականը, միևնույն ժամանակ Ռուսաստանի պատմական կրթության հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահը չի գիտակցում, որ Ղարաբաղը երբեք չի եղել վիճելի տարածք։ Հիշեցնում ենք, որ Ղարաբաղը պատմականորեն հանդիսանում է ադրբեջանական հող։ Ռուսաստանը ևս ճանաչել և ճանաչում է Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի տարածք»,- նշել է Հաջիզադեն։
Նա խորհուրդ է տվել Մեդինսկուն՝ ձեռնպահ մնալ այսպիսի հայտարարություններից.
«Խորհուրդ ենք տալիս Մեդինսկուն՝ ձեռնպահ մնալ այսպիսի սխալ հայտարարությունները այն թեմաներով, որոնք դուրս են նրա մասնագիտական շրջանակներից, որպեսզի չվնասվեն միջպետական հարաբերությունները»։

Azerbaijani Foreign Ministry Spokesperson Ayhan Hajizadeh commented on the statement of Russian Presidential Assistant Vladimir Medinsky, in which he compared the occupied territories of Ukraine with Nagorno-Karabakh.
“Medinsky’s statement, which presents the Karabakh region as a disputed territory, causes regret and surprise. Surprisingly, the Russian Presidential Assistant, who is also the Chairman of the Interdepartmental Commission on Historical Education of Russia, does not realize that Karabakh has never been a disputed territory. We remind you that Karabakh has historically been Azerbaijani land. Russia also recognizes Karabakh as a territory of Azerbaijan,” Hajizadeh noted.
He advised Medinsky to refrain from such statements.
“We advise Medinsky to refrain from such incorrect statements on topics outside his professional sphere not to harm interstate relations.”