Ընդգծվել է Երևան-Բաղդադ ուղիղ թռիչքների ներդրման անհրաժեշտությունը
Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Իրաքի Հանրապետության նախագահ Աբդ ալ Լատիֆ Ջամալ Ռաշիդի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Իրաք երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Երկուստեք ընդգծվել է հայ-իրաքյան հարաբերությունների դինամիկ զարգացման և փոխադարձ շահագրգռվածության հիման վրա կառուցվող քաղաքական երկխոսության ու գործնական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին, խաղաղությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերին՝ ընդգծելով արդյունավետ գործընկերության և փոխվստահության ձևավորման կարևորությունը։
Կողմերը կարևորել են երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնումը՝ հատկապես առևտրի, ներդրումների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։ Այս համատեքստում ընդգծվել է Երևան-Բաղդադ ուղիղ թռիչքների ներդրման անհրաժեշտությունը՝ որպես քաղաքական, տնտեսական և զբոսաշրջային կապերի խթանման կարևոր գործիք։
Նախագահներն անդրադարձել են նաև միջկառավարական հանձնաժողովների աշխատանքների ակտիվացման հնարավորություններին՝ նպատակ ունենալով խորացնել ոլորտային համագործակցությունը և ձևավորել նոր նախաձեռնությունների իրականացման գործնական հիմքեր։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP-17 համաժողովի կազմակերպչական և բովանդակային հարցերը՝ կարևորվել է գլոբալ հիմնախնդիրների լուծման հարցում նման միջոցառումների անցկացումը։

Подчеркнута необходимость открытия прямых рейсов между Ереваном и Багдадом
В рамках рабочего визита во Францию президент Армении Ваган Хачатурян провел встречу с президентом Ирака Абдулом Латифом Джамалем Рашидом.
В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с повесткой двусторонних отношений Армении и Ирака. С обеих сторон была подчеркнута необходимость динамичного развития армяно-иракских отношений, углубления политического диалога и практического сотрудничества на основе взаимной заинтересованности.
Собеседники также затронули вопросы региональных событий, мира и стабильности, отметив важность формирования эффективного партнерства и взаимного доверия.
Стороны подчеркнули важность расширения двустороннего экономического сотрудничества, особенно в сферах торговли, инвестиций и других представляющих взаимный интерес. В этом контексте была отмечена необходимость введения прямых рейсов Ереван–Багдад как важного инструмента для стимулирования политических, экономических и туристических связей.
Президенты обсудили возможности активизации работы межправительственных комиссий с целью углубления отраслевого сотрудничества и создания практической основы для реализации новых инициатив.