Անդրադարձել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ համագործակցության հարցերի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնի նախագահ Ֆաբրիս Պանկուկի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, ինչպես նաև Ֆրանսիայի տարածաշրջանային և տեղական ինքնակառավարման մի շարք ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմաոլորտ համագործակցության օրակարգային հարցեր՝ մասնավորապես ուշադրության կենտրոնում պահելով ապակենտրոնացված գործընկերության խորացման անհրաժեշտությունը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է այս օրերին անցկացվող Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ երկօրյա համաժողովի դերն ու նշանակությունը՝ այն որակելով որպես կենսունակ հարթակ՝ համայնքայն մակարդակում փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրագործման համար։
Անդրադառնալով Գորիսում Ֆրանսիայի նորաբաց պատվո հյուպատոսության գրասենյակին՝ ֆրանսիական պատվիրակության կողմից ևս ընդգծվել է, որ այն միտված է ոչ միայն դիվանագիտական ներկայության ամրապնդմանը, այլև՝ կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի ընդլայնմանը Սյունիքի տարածաշրջանում։
Սենատոր Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, հանդես գալով Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անունից, վերահաստատել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության ամրապնդման պատրաստակամությունը՝ ընդգծելով, որ Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմինները շարունակելու են սատարել Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացման գործընթացներին։
Կողմերն անդրադարձել են նաև կրթության, մշակույթի, շրջակա միջավայրի, տեղական ինքնակառավարման և տնտեսական զարգացման ոլորտներում գործակցությունը խորացնելու հնարավորություններին։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Ֆրանսիայի կառավարության, Օվերն-Ռոն-Ալպ ռեգիոնի ղեկավարության և բարեկամական խմբի՝ Հայաստանի հանդեպ դրսևորվող կայուն աջակցությունն ու համերաշխությանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստան-ֆրանսիա հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր արժեքների, պատմական բարեկամության և փոխադարձ վստահության վրա։

Обсуждены вопросы многопрофильного сотрудничества между Арменией и Францией
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с президентом региона Овернь-Рона-Альпы Фабрисом Панкуком, в состав которой входили председатель группы дружбы Франция–Армения Сената Франции Жильбер-Люк Девеназ, а также ряд представителей регионального и местного самоуправления Франции.
В ходе встречи обсуждались актуальные вопросы многопрофильного сотрудничества между Арменией и Францией, с особым акцентом на необходимость углубления децентрализованного партнерства.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность и значение пятого двухдневного форума децентрализованного сотрудничества Армения–Франция, проходящего в эти дни, охарактеризовав его как жизнеспособную платформу для обмена опытом и реализации совместных проектов на уровне общин.
Касаясь недавно открытого в Горисе почетного консульства Франции, французская делегация также отметила, что оно направлено не только на укрепление дипломатического присутствия, но и на расширение образовательных, культурных и гуманитарных программ в Сюникской области.
Сенатор Жильбер-Люк Девеназ, выступая от имени группы дружбы Франция–Армения Сената Франции, подтвердил готовность укреплять межпарламентское взаимодействие, подчеркнув, что законодательные органы Франции продолжат поддерживать процессы демократического развития Армении.
Стороны также обсудили возможности углубления сотрудничества в сферах образования, культуры, окружающей среды, местного самоуправления и экономического развития.
Премьер-министр Пашинян высоко оценил устойчивую поддержку и солидарность, проявляемые правительством Франции, руководством региона Овернь-Рона-Альпы и группой дружбы в отношении Армении, подчеркнув, что армяно-французские отношения основаны на общих ценностях, исторической дружбе и взаимном доверии.