Ադրբեջանի հետ սահմանազատմամբ ամրապնդում ենք մեր ինքնիշխանությունն ու նվազեցնում խոցելիությունը. ՀՀ փոխվարչապետ
Ադրբեջանի հետ իրականացվող սահմանազատմամբ Հայաստանն ամրապնդում է իր ինքնիշխանությունը և նվազեցնում խոցելիությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ապարանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Սահմանազատմամբ մենք ամրապնդում ենք մեր ինքնիշխանությունը և նվազեցնում խոցելիությունը: Սահմանազատման գործընթացը շարունակվելու է Վրաստանի սահմանի անկյունից մինչև Իրանի սահմանի անկյունը: Ես հուսով եմ, որ այն կանոնակարգի համապատասխան կիրականացվի։ Չեմ կարծում, որ վտանգներ կառաջանան»,-ասել է ՀՀ փոխվարչապետը։
Մհեր Գրիգորյանը նաև հավելել է, որ խաղաղության պայմանագրի կնքումը և տարածքային սահմանազատումը զուգահեռ ընթացող գործընթացներ են, և մեկը մյուսի իրականացման համար հիմք չէ։
Փոխվարչապետը հայտնել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպման օր դեռ հայտնի չէ։

Делимитацией границы с Азербайджаном мы укрепляем наш суверенитет и снижаем уязвимость. Вице-премьер Армении
Делимитация границы с Азербайджаном укрепляет суверенитет Армении и снижает ее уязвимость.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян в беседе с журналистами в Апаране.
«Делимитацией мы укрепляем наш суверенитет и снижаем уязвимость. Процесс делимитации будет продолжаться от угла границы с Грузией до угла границы с Ираном. Я надеюсь, что он будет осуществляться в соответствии с установленным регламентом. Не думаю, что возникнут какие-либо угрозы», — сказал вице-премьер.
Мгер Григорян также добавил, что заключение мирного договора и территориальная делимитация — это параллельные процессы, и один не является основанием для реализации другого.
Вице-премьер сообщил, что дата следующей встречи комиссий Армении и Азербайджана по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности пока неизвестна.