Գրիգորյանը ողջունել է Կատարի պետնախարարի այցը ՀՀ
Մայիսի 27-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Կատարի Պետության արտաքին գործերի նախարարության պետնախարար Մուհամմադ բին Աբդուլազիզ Ալ-Խուլեյֆիին:
ՀՀ ԱԽ քարտուղարը ողջունել է պետնախարարի այցը Հայաստան և կարևորել ակտիվացած երկկողմ փոխայցելությունները:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստան-Կատար հարաբերությունների բարեկամական բնույթը և վերահաստատել երկկողմ համագործակցության օրակարգն առաջ մղելու պատրաստակամությունը: Պետնախարարը շեշտել է Կատարի Պետության պատրաստակամությունը նպաստելու տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը:

Grigoryan welcomed the visit of the Qatari State Minister to Armenia
On May 27, Armen Grigoryan, Secretary of the National Security Council of the Republic of Armenia, received Muhammad bin Abdulaziz Al-Khulayfi, Minister of State for Foreign Affairs of the State of Qatar.
The Secretary of the National Security Council of the Republic of Armenia welcomed the State Minister’s visit to Armenia and highlighted the increased bilateral visits.
During the meeting, the interlocutors emphasized the friendly nature of Armenia-Qatar relations and reaffirmed their readiness to advance the bilateral cooperation agenda. The Minister of State stressed the readiness of the State of Qatar to contribute to the expansion of cooperation in various fields.