«Չի՛ լինելու պատերազմ, լինելո՛ւ է խաղաղություն». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Երևանյան երկխոսություն-2025» միջազգային համաժողովի բացման արարողությանը: Միջոցառմանը մասնակցել է նաև պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն: Միջազգային ֆորումը կազմակերպվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից: Ֆորումին մասնակցել են 40-ից ավելի երկրներից շուրջ 600 մասնակիցներ, այդ թվում` բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, միջազգային կազմակերպությունների, գիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ, վերլուծաբաններ, փորձագետներ և այլն:
Նիկոլ Փաշինյանը՝ ողջունելով ներկաներին, անդրադարձել է «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծին և նշել, որ փաստաթուղթը վերջնական տեսքի է բերվել և ավարտին հասցվել դրա շուրջ բանակցությունները: «Հայաստանը հայտարարել է, և անձամբ ես հայտարարել եմ, որ պատրաստ եմ ստորագրել այն: Գիտեք, որ Ադրբեջանը պաշտոնապես կապակցում է համաձայնագրի ստորագրումը երկու խնդրի հետ. դրանցից առաջինը ԵԱՀԿ ՄԽ կառույցների լուծարումն է»,- ասել է վարչապետն՝ ավելացնելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման օրակարգն ընդունելի է ՀՀ Կառավարության համար և հայկական կողմը պատրաստ է առաջ շարժվել: «Բայց մյուս կողմից ուզում ենք համոզվել, հավաստիանալ, որ մենք և Ադրբեջանը նույն կերպ ենք ընկալում իրավիճակը: Ուզում ենք հավաստիանալ, որ Ադրբեջանի մտադրությունը չէ իր տարածքում հակամարտային իրավիճակը փակել և արտահանել այն Հայաստանի Հանրապետության տարածք: Ինչո՞ւ ենք այսպես ասում, որովհետև գիտեք, որ, դժբախտաբար, վերջին տարիներին Ադրբեջանը սկսել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի մոտավորապես 60%-ն անվանել այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջան», և գիտեք մեր դիրքորոշումն այդ հարցի վերաբերյալ: Մենք բազմիցս ասել ենք, որ չի կարող լինել «արևմտյան Ադրբեջան» Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում, ուստի ընդհանուր առմամբ ո՞րն է մեր առաջարկն ապագայի համար: Մենք առաջարկում ենք ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը, և զուգահեռ դիմել ԵԱՀԿ-ին՝ ՄԽ-ի կառույցները լուծարելու հարցով: Ես կարծում եմ՝ դա կառուցողական մոտեցում է և առաջարկ՝ ունենալ սեղանին դրված երկու փաստաթուղթ և ստորագրել դրանք միաժամանակ, նույն պահին, նույն վայրում»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ հաջորդ խնդիրը, որն Ադրբեջանը բարձրացնում է, այն պնդումն է, թե ՀՀ Սահմանադրությունն իբրև պարունակում է Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ խաղաղության համար շատ կարևոր նախապայման է այն, որ կողմերը պետք է որևէ տարածքային պահանջ միմյանց նկատմամբ չունենան: Այդ համատեքստում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման երկու հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգին, որն անցյալ տարի ՀՀ Սահմանադրական դատարանն ուսումնասիրել է. «Իմիջիայլոց, Ալմա-Աթայի հռչակագիրը հիշատակված էր որպես հիմնարար սկզբունք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացում, ուստի երկու կանոնակարգերը, իսկ դա նշանակում է նաև՝ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, ամբողջովին համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը»:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը արձանագրել է, որ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ամբողջովին համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ չկա տարածքային պահանջ որևէ հարևանի նկատմամբ: «Համաձայնեցված տեքստում մենք դրույթ ունենք, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այնպես, ինչպես եղել է Խորհրդային Միության ժամանակներում՝ որպես խորհրդային սոցիալիստական հանրապետություններ։ Խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստի նախագծում մեկ դրույթ էլ կա։ Կողմերը հայտարարում են, որ միմյանց նկատմամբ չունեն որևէ տարածքային պահանջներ և ապագայում չեն ներկայացնելու որևէ նման պահանջներ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ևս մեկ կարևոր դրույթի, որը նախատեսում է՝ կողմերը չեն կարող իրենց պետական օրենսդրությունը վկայակոչել որպես հիմնավորում խաղաղության համաձայնագիրը չկատարելու համար։
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելուց հետո այն պարտադիր պետք է ներկայացնել Սահմանադրական դատարան: «Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստը չի համապատասխանում մեր Սահմանադրությանը, ես այդ դեպքում կնախաձեռնեմ սահմանադրական փոփոխություններ, քանի որ այս խաղաղության գործընթացը և խաղաղության համաձայնագիրը չպետք է բաց թողնվեն: Եվ կփորձենք, կհամոզենք մեր հասարակությանը, որ այդ փոփոխությունը արվի՝ տևական և երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար: Բայց եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ համաձայնագիրն ամբողջովին համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը, ապա այդ պարագայում որևէ խոչընդոտ չի լինի փաստաթուղթը մեր Ազգային ժողով վավերացման ուղարկելու ճանապարհին»:
Վարչապետը նշել է` դա նշանակում է, որ վավերացումից և ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրն ամենաբարձր իրավաբանական ուժը կունենա Հայաստանի Հանրապետությունում. «Սա շատ կարևոր լուր է, որովհետև դա նշանակում է, որ խաղաղության համաձայնագիրը կլուծի բոլոր մտահոգությունները, որոնք Ադրբեջանը կարող է ունենալ և ունի ներկայումս: Ուստի, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի կողմից բարձրացված խնդիրները լուծելու ճանապարհը պայմանագրի ստորագրումն է, ոչ թե չստորագրումը»:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է՝ Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ կան որոշ տարածքային պահանջներ ընդդեմ Հայաստանի, բայց ՀՀ Կառավարությունն այդ հարցն առանձին չի բարձրացրել, քանի որ համարել է, որ պայմանագրի տեքստում այդ հարցը կհասցեագրվի. «Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հասցեագրում է, փարատում է, լուծում է բոլոր հնարավոր խնդիրները՝ և՛ Հայաստանինը, և՛ Ադրբեջանինը։ Ուստի, իմ դիրքորոշումը, իմ կոչն այս իրավիճակում հետևյալն է՝ մենք պետք է կենտրոնանանք խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ: Եվ ես վերահաստատում եմ, որ անձամբ ես և մեր Կառավարությունը, մեր քաղաքական թիմը պատրաստ ենք առաջ շարժվելու և ստանձնելու պատասխանատվության մեր բաժինը տևական և կայուն խաղաղություն մեր տարածաշրջանում ունենալու համար»:
Երկրի ղեկավարը խոսել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին և ընդգծել, որ նախագծի շրջանակում Հայաստանն առաջարկել է կոնկրետ լուծում տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիները երկկողմ, միջազգային և տարանցիկ շարժի համար բացելու նպատակով: Վարչապետն անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարևոր սկզբունքներին՝ պետությունների տարածքային ամբողջականություն, ինքնիշխանությունը, իրավազորությունը և փոխադարձություն: «Սա շատ կարևոր նախագիծ է հաղթահարելու մատակարարման համաշխարհային շղթաների ճգնաժամերը։ Երբ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ մեր ճանապարհները բացվեն, դա նոր հնարավորություններ կբացի կապակցելու արևելքը և արևմուտքը, հյուսիսը և հարավը»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ, դժբախտաբար, որոշակի վարանողականություն է նկատվում Ադրբեջանի կողմից:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այդ հարցում հնարավոր առաջընթաց ունենալու համար առաջարկվել են կոնկրետ լուծումներ՝ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի արևմտյան մասերից Նախիջևան Հայաստանի տարածքով բեռնափոխադրումներ կազմակերպել «Մեզ համար շատ կարևոր է համանման կապակցվածություն ունենալ: Մենք ասում ենք հետևյալը՝ Ադրբեջանից Ադրբեջան Հայաստանի տարածքով և Հայաստանից Հայաստան Ադրբեջանի տարածքով՝ հարգելով երկրների տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և իրավազորությունը: Այս առաջարկը պաշտոնական է, այն սեղանին է, և ցանկացած պահի, երբ Ադրբեջանը համաձայնվի, մենք պատրաստ կլինենք մուտք գործել այս գործընթացի իրագործման փուլ»։
Ամփոփելով խոսքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ Կառավարությունն ունի կոնկրետ առաջարկներ առաջընթաց ունենալու և տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության հասնելու համար. «Տևական և կայուն խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ոչ միայն հնարավոր է, այլ նաև՝ հասանելի։ Եվ մենք վճռական ենք, մենք հանձնառու ենք խաղաղության օրակարգին: Մենք պատրաստ ենք շարունակել խորհրդակցություններն Ադրբեջանի հետ այն հարցում, թե ինչպես հասնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման կետին և այլ փաստաթղթերի ստորագրմանը, որոնք ամբողջովին և կտրականապես կփոխեն իրավիճակը և տարածաշրջանի ժողովուրդների ճակատագիրը: Մենք, իհարկե, հավատարիմ կլինենք այդ օրակարգին և ամեն ինչ կանենք, ինչ մեզնից կախված է՝ իհարկե, հարգելով իմ արդեն նշած սկզբունքները:
Տիկնայք և պարոնայք, իմ համոզմունքն այն է, որ ի հեճուկս բոլոր փաստարկների, բոլոր սադրանքների և այլն, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չի՛ լինելու պատերազմ, լինելո՛ւ է խաղաղություն: Եվ դա շատ միանշանակ է ինձ համար»։

"There will be no war; there will be peace." Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the opening ceremony of the "Yerevan Dialogue-2025" international conference. Slovak Prime Minister Robert Fico, who is on an official visit to Armenia, also participated in the event. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia organized the international forum. About 600 participants from more than 40 countries, including high-ranking officials, representatives of international organizations, academic circles, analysts, experts, etc., attended the forum.
Welcoming the attendees, Nikol Pashinyan touched upon the draft agreement "On the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan" and noted that the document has been finalized and negotiations have been completed. "Armenia has announced, and I have announced, that I am ready to sign it. You know that Azerbaijan officially links the signing of the agreement with two issues: "The first of these is the dissolution of the OSCE Minsk Group structures," the Prime Minister said, adding that the agenda for the dissolution of the OSCE Minsk Group is acceptable to the Government of the Republic of Armenia and the Armenian side is ready to move forward. "But on the other hand, we want to ensure Azerbaijan and I perceive the situation similarly. We want to make sure that Azerbaijan does not intend to close the conflict situation on its territory and export it to the territory of the Republic of Armenia. Why do we say this? You know that, unfortunately, in recent years, Azerbaijan has begun to call approximately 60% of the sovereign territory of the Republic of Armenia the so-called "Western Azerbaijan," and you know our position on this issue. We have repeatedly said that there cannot be a "Western Azerbaijan" on the sovereign territory of the Republic of Armenia, so what is our proposal for the future in general? We propose to sign the peace agreement and, in parallel, apply to the OSCE on the issue of dissolving the Minsk Group structures. This is a constrThisnd a proposal to have two documents on the table and sign them simultaneously, at the same time. At the same time, in the same place," Nikol Pashinyan noted.
According to the Prime Minister, the next issue raised by Azerbaijan is the claim that the Constitution of the Republic of Armenia allegedly contains territorial claims against Azerbaijan. Nikol Pashinyan noted that an essential prerequisite for peace is that the parties should not have territorial claims against each other. In this context, the head of state referred to the regulation on the joint activities of the two commissions for the demarcation of the border between Armenia and Azerbaijan, which was examined by the Constitutional Court of the Republic of Armenia last year. "By the way, the Alma-Ata Declaration was mentioned as a fundamental principle in the process of demarcation between Armenia and Azerbaijan, so both regulations and this also means the Alma-Ata Declaration, fully comply with the Constitution of the Republic of Armenia."
The Head of State emphasized that the Constitutional Court of the Republic of Armenia has recorded that the Alma-Ata Declaration fully complies with the Constitution of the Republic of Armenia, which means that the Constitution of the Republic of Armenia does not contain any territorial claims against any neighbor. "In the agreed text, we have a provision that Armenia and Azerbaijan recognize each other's territorial integrity as it was during the times of the Soviet Union, as Soviet socialist republics. There is one more provision in the agreed draft text of the peace agreement. The parties declare that they do not have any territorial claims against each other and will not present any such claims in the future," Nikol Pashinyan said, referring to another necessary provision, which stipulates that the parties cannot refer to their state legislation as a justification for not fulfilling the peace agreement.
The Prime Minister noted that according to Armenian legislation, the peace agreement must be submitted to the Constitutional Court after signing the peace agreement. "If the Constitutional Court decides that the text of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan does not comply with our Constitution, then I will initiate constitutional amendments because this peace process and the peace agreement should not be abandoned. We will try to convince society that this amendment should be made to achieve lasting and long-term peace. But suppose the Constitutional Court decides that the agreement fully complies with the RA Constitution. In that case, there will be no obstacles to sending the document to our National Assembly for ratification."
The Prime Minister noted that after ratification and entry into force, the peace agreement between Armenia and Azerbaijan will have the highest legal force in the Republic of Armenia. "This is essential news because it means that the peace agreement will resolve all the concerns Azerbaijan may have and currently has. Therefore, it is obvious that the way to resolve the issues raised by Azerbaijan is to sign the agreement, not to sign it."
The head of state emphasized that Azerbaijan has some territorial claims against Armenia in the Constitution. Still, the Armenian Government did not raise this issue separately, as it considered that the issue would be addressed in the text of the treaty: "The signing of the peace treaty addresses, dispels, and resolves all possible problems, both those of Armenia and Azerbaijan. Therefore, my position and call in this situation is as follows: we must focus on signing a peace agreement. And I reaffirm that I personally and our Government, our political team are ready to move forward and assume our share of responsibility for having lasting and stable peace in our region."
The Head of State also discussed the "Crossroads of Peace" project. It emphasizes that within the framework of the project, Armenia has proposed a concrete solution to open regional communication routes for bilateral, international, and transit movement. The Prime Minister touched upon the essential principles of the "Crossroads of Peace" project: territorial integrity, sovereignty, jurisdiction, and reciprocity of states. "This is a significant project to overcome crises in global supply chains. When our roads with Azerbaijan and Turkey open, it will open up new opportunities to connect the east and the west, the north and the south," the Prime Minister said, adding that. Unfortunately, there is some hesitation on the part of Azerbaijan.
Nikol Pashinyan noted that concrete solutions have been proposed for possible progress on this issue: Armenia is ready to organize cargo transportation from the western parts of Azerbaijan to Nakhichevan through Armenia's territory. "It is essential for us to have similar connectivity. We say the following: from Azerbaijan to Azerbaijan through the territory of Armenia and from Armenia to Azerbaijan, respecting the territorial integrity, sovereignty, and jurisdiction of the countries. This proposal is official; it is on the table, and at any moment when Azerbaijan agrees, we will be ready to enter the implementation phase of this process."
In his speech, Nikol Pashinyan noted that the Armenian Government has concrete proposals for progress and achieving lasting and sustainable peace in the region. "Lasting and sustainable peace between Armenia and Azerbaijan is possible and achievable. And we are determined; we are committed to the peace agenda. We are ready to continue consultations with Azerbaijan on how to reach the point of signing a peace agreement and other documents that will entirely and decisively change the situation and the fate of the region's people. We will, of course, be committed to that agenda and do everything that depends on us, respecting the principles I have already mentioned.
Ladies and gentlemen, I am convinced that despite all the arguments, provocations, etc., there will be no war between Armenia and Azerbaijan; there will be peace. And that is very clear to me.