Անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Սլովակիայի վարչապետի առանձնազրույցը: Երկու երկրների վարչապետները քննարկումները շարունակել են ընդլայնված կազմերով:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է Ռոբերտ Ֆիցոյի և նրա գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Սլովակիայի հետ հետագա հարաբերությունների զարգացումը: «Մենք արդեն հասցրեցինք քննարկել, որ առկա է բոլոր ուղղություններով մեր հարաբերությունները զարգացնելու հսկայական ներուժ, և Ձեր այցը շատ լավ առիթ է այդ հնարավորությունները ևս մեկ անգամ գույքագրելու և կոնկրետ ուղղությունների վրա կենտրոնանալու, կոնկրետ ճանապարհային քարտեզ ունենալու համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Ռոբերտ Ֆիցոյին Հայաստանի հետ կապված օրակարգերում ցուցաբերած աջակցության համար: «Այսօր «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի ընթացքում Ձեր աջակցությունը վերահաստատեցիք մեր տարածաշրջանում խաղաղության օրակարգին, Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելության ներկայությանը: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի հաջորդ տարվա գագաթնաժողովը գարնանը Հայաստանում անցկացնելու առիթով»,-ասել է վարչապետը՝ հույս հայտնելով, որ հաջորդ տարի ևս Սլովակիայի վարչապետը կհյուրընկալվի մեր երկրում:
Իր հերթին Ռոբերտ Ֆիցոն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնական այցով հրավիրել է Սլովակիա իրեն հարմար ժամանակահատվածում: «Հենց նոր ավարտված մեր առանձնազրույցը հաստատում է, որ կան ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներ, ուստի նույն հյուրընկալությամբ մենք կցանկանայինք Ձեզ ջերմորեն ողջունել Սլովակիայում: Սլովակիայի ողջ պատվիրակության անունից շատ շնորհակալ եմ Ձեզ հյուրընկալության և բարեկամության համար:
Երբ պատրաստվում էի այս հանդիպմանը, մեծարգո պարոն վարչապետ, ես մանրամասնորեն ուսումնասիրեցի բոլոր փաստաթղթերը, որոնք ստացել եմ նախապատրաստվելու համար: Մեծ գոհունակությամբ կարող եմ նշել, որ մենք հարցերը կարողացանք քննարկել անգամ առանց այդ փաստաթղթերի, քանի որ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներ ունենք»,- ասել է Սլովակիայի վարչապետը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, բիզնես կապերի ընդլայնմանը, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի ոլորտներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ռոբերտ Ֆիցոն ընդգծել են երկկողմ համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությունը և այդ առումով կարևորել բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա զարգացման, մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին և վերջին զարգացումներին: Ռոբերտ Ֆիցոն հայտնել է իր երկրի աջակցությունը ՀՀ Կառավարության խաղաղության օրակարգին՝ ի նպաստ տարածաշրջանում կայունության և համագործակցության:

They touched upon the peace process between Armenia and Azerbaijan
Following the official welcoming ceremony for Slovak Prime Minister Robert Fico, Prime Minister Nikol Pashinyan and the Prime Minister of Slovakia held a private meeting. The two Prime Ministers continued their discussions in expanded formats.
Prime Minister Pashinyan welcomed Robert Fico and the delegation he led to the Republic of Armenia. Nikol Pashinyan attached importance to the development of further relations with Slovakia. "We have already discussed that there is a huge potential to develop our relations in all directions, and your visit is a perfect opportunity to take stock of these opportunities once again and focus on specific directions to have a specific roadmap," said Nikol Pashinyan.
The Prime Minister thanked Robert Fico for the support shown in the agendas related to Armenia. "Today, during the "Yerevan Dialogue" conference, you reaffirmed your support for the peace agenda in our region and the presence of the European Union observer mission in Armenia. I would also like to thank you for holding next year's summit of the European Political Community in the spring in Armenia," said the Prime Minister, expressing hope that next year, the Prime Minister of Slovakia will be hosted in our country again.
In turn, Robert Fico invited Prime Minister Nikol Pashinyan on an official visit to Slovakia at a time convenient for him. "Our private conversation that has just ended confirms that there are common topics of interest, so we warmly welcome you to Slovakia with the same hospitality. On behalf of the entire Slovak delegation, I would like to thank you very much for your hospitality and friendship.
When preparing for this meeting, esteemed Mr. Prime Minister, I thoroughly studied all the documents that I received for preparation. I can note with great satisfaction that we could discuss the issues even without these documents since we have topics of common interest," said the Slovak Prime Minister.
The interlocutors discussed issues related to developing bilateral trade and economic relations, expanding business ties, and cooperating in industry, agriculture, and energy.
Nikol Pashinyan and Robert Fico emphasized the need to activate bilateral cooperation and, in this regard, attached importance to the organization of high-level mutual visits.
They exchanged views on further developing Armenian-European Union relations and promoting democratic reforms in our country.
The peace process between Armenia and Azerbaijan and the recent developments. Robert Fico expressed his country's support for the Armenian Government's peace agenda in favor of regional stability and cooperation.