Ղրղզստանը պատրաստ է հարթակ տրամադրել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 26-ին ընդունել է Ղրղզական Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ (Ժոգորկու Քենեշի տորագա) Նուրլանբեկ Տուրգունբեկ ուուլուին: Ալեն Սիմոնյանը նախ առանձնազրույց է ունեցել գործընկերոջ հետ՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան այցելելու իր հրավերն ընդունելու համար:
Նուրլանբեկ Տուրգունբեկ ուուլուն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ տպավորված է Հայաստան այցով:
Առանձնազրույցին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող տարբեր հարցեր՝ մասնավորապես շեշտը դնելով միջխորհրդարանական համագործակցության, ինչպես նաև երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի կապերի ակտիվացման վրա:
Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի՝ արդեն ավարտին հասցված նախագծին՝ նշելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է այն ստորագրել:
Դրան ի պատասխան՝ Ղրղզստանի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ Ղրղզստանը պատրաստ է հարթակ տրամադրել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար:
Երկու երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացման համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը հատուկ շեշտադրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի կարևորությունը:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների ԱԺ նախագահների կողմից ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ղրղզական Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի միջև համագործակցության մասին» հուշագիրը, որով նախատեսվում է ակտիվացնել երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի, հանձնաժողովների և աշխատակազմերի համագործակցությունը:

Kyrgyzstan ready to provide platform for signing peace agreement
On May 26, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, received the Speaker of the Parliament of the Kyrgyz Republic (Torag of the Zhogorky Kenesh), Nurlanbek Turgunbek Uulu. Alen Simonyan first had a private conversation with his counterpart, expressing gratitude for accepting his invitation to visit Armenia.
Nurlanbek Turgunbek Uulu, in turn, expressed gratitude to the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia for the warm welcome, noting that he was impressed by the visit to Armenia.
The private conversation was followed by an expanded meeting of the delegations, during which various issues related to the bilateral agenda were discussed. In particular, emphasis was placed on inter-parliamentary cooperation and the activation of ties between the friendship groups operating in the parliaments of the two countries.
Alen Simonyan touched upon the already completed draft of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, noting that the Armenian side is ready to sign it.
In response, the Speaker of the Kyrgyz Parliament noted that Kyrgyzstan is ready to provide a platform for signing a peace agreement between Armenia and Azerbaijan.
The RA NA Speaker emphasized the importance of the “Crossroads of Peace” project in the context of activating economic ties between the two countries.
At the end of the meeting, the NA Speakers of the two countries signed a memorandum, “On Cooperation between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Zhogorki Kenesh of the Kyrgyz Republic,” which envisages activating cooperation between friendship groups, committees, and staff of the parliaments of the two countries.