ՀՀ-ն ու Ֆրանսիան մտադրությունների մասին հռչակագիր են ստորագրել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ ստորագրել են «Մտադրությունների մասին» հռչակագիր։
«Այն նախատեսում է ավելի սերտ համագործակցություն երկու գերատեսչությունների միջև, ներառյալ՝ քաղաքական երկխոսության խորացում, պարբերական խորհրդակցությունների անցկացում, արտերկրում գործող դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջև փոխգործակցության ավելացում և այլն»,- ասել է նա։
Ըստ Միրզոյանի՝ Ֆրանսիայի հետ համագործակցում են ոլորտներում, որոնք մի քանի տարի առաջ չէին էլ կարող քննարկվել։
«Առաջնային նշանակություն ունի ԵՄ-ի հետ գործընկերության խորացման ուղղությամբ մեր համագործակցությունը»,- ասել է նա։ Ըստ Միրզոյանի՝ վիզաների ազատականացման ուղղությամբ ԵՄ-ի հետ ընթանում է երկխոսություն, նաև՝ ֆրանսիացի գործընկերների աջակցությամբ ու խրախուսմամբ։

Армения и Франция подписали декларацию о намерениях (ВИДЕО)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что совместно с министром иностранных дел Франции подписана декларация «О намерениях».
«Она предусматривает более тесное сотрудничество между двумя ведомствами, включая углубление политического диалога, проведение периодических консультаций, расширение взаимодействия между дипломатическими представительствами за рубежом и многое другое», — сказал он.
По словам Мирзояна, с Францией налажено сотрудничество в сферах, которые несколько лет назад даже не могли обсуждаться.
«Первостепенное значение имеет наше сотрудничество в направлении углубления партнерства с ЕС», — отметил он. По словам Мирзояна, с ЕС ведется диалог по либерализации визового режима, в том числе при поддержке и содействии французских коллег.