Արմեն Գրիգորյանը խոսել է խաղաղության խաչմերուկի ներառականության մասին
Մայիսի 26-ին «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մասնակցել է «Հարավային Կովկասը որպես ռազմավարական հանգույց. առևտրի և կապի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» թեմայով պանելային քննարկմանը:
Ա.Գրիգորյանը պատասխանելով իրեն ուղղված հարցերին, մասնավորապես՝ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի վերաբերյալ, նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ուղղված է նպաստելու տարածաշրջանի հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը, տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև տնտեսական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը` ստեղծելով փոխկախվածություն տարածաշրջանում: Հավելել է նաև, որ այն խաղաղության գործընթացի մաս է կազմում:
Ներկայացնելով նախագծի առավելություններն ԱԽ քարտուղարը նշել է, որ այն ներառականության մասին է՝ չբացառելով որևէ մի երկիր: ԱԽ քարտուղարն անդրադարձել է նաև ապաշրջափակմանը՝ ընդգծելով, որ այն պետք է տեղի ունենա երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության պահպանմամբ, ինչպես նաև փոխադարձության ու իրավահավասարության սկզբունքների շրջանակում:

Armen Grigoryan spoke about the inclusiveness of the crossroads of peace
On May 26, within the framework of the second international forum, "Yerevan Dialogue," Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan participated in the discussion "The South Caucasus as a Strategic Hub. Trade and Communication Challenges and Opportunities".
A. Grigoryan, responding to the questions addressed to him, in particular regarding the "Crossroads of Peace," noted that the "Crossroads of Peace" project put forward by the RA Government is aimed at contributing to the unblocking of the region's communication routes, establishing stability in the region, as well as deepening and strengthening economic ties, creating interdependence in the region. He also added that it is part of the peace process.
Presenting the project's advantages, the Secretary of the Security Council noted that it is about inclusiveness, not excluding any country. The Secretary of the Security Council also touched upon the unblocking, emphasizing that it should take place while preserving countries' sovereignty and jurisdiction and within the framework of the principles of reciprocity and equality.