«Եթե զենք չարտադրենք, մեկ ուրիշը կանի, և մենք ստիպված կգնենք». Ֆիցո
«Հայաստանն ու Սլովակիան միջուկային էներգետիկայի նույն ռեակտորներն ունեն. կարող ենք հրաշալի համագործակցություն ունենալ». Հայաստանի և Սլովակիայի վարչապետների ասուլիսի ժամանակ ասել է Սլովակիայի վարչապետը։
«Մենք խոսում էինք օգտագործված միջուկային վառելիքի մասին։ Մենք ունենք մասնագիտացված միջուկային ընկերություններ, դուք էլ ունեք, եկեք՝ միավորված ջանքերի միջոցով հրաշալի համագործակցություն ունենանք։ Մենք պայմանավորվեցինք և կուզենք ներառել մասնագետներին»,- նշել է Ռոբերտ Ֆիցոն։
Համագործակցության մյուս ոլորտը, նրա խոսքով, պաշտպանական արդյունաբերությունն է։
«Եթե մենք չարտադրենք զենք, մեկ ուրիշը դա կանի, և մենք ստիպված կգնենք։ Եթե պետք է շատ գումար ծախսել մեր պաշտպանության վրա, ապա պետք է անել այն, ինչ կարող ենք անել՝ որպես փոքր երկրներ. գտնենք ապրանքներ, որոնք մեր կարիքները կբավարարեն։ Միևնույն ժամանակ, այս համագործակցությունը մեզ չի ստիպի գնել ուրիշ խոշոր գործընկերներից»,- նշել է Ֆիցոն՝ ընդգծելով, որ բանակին անհրաժեշտ է ենթակառուցվածք, ոչ միայն զենք։

"If we don't produce weapons, someone else will, and we will be forced to buy them." Fico
“Armenia and Slovakia have the same nuclear power reactors. We can cooperate greatly,” the Slovak Prime Minister said during a press conference with the Prime Ministers of Armenia and Slovakia.
“We were talking about spent nuclear fuel. We have specialized nuclear companies, and you have them too. Let’s cooperate through joint efforts. We agreed and would like to include specialists,” noted Robert Fico.
Another area of ​​cooperation, he said, is the defense industry.
“If we don’t produce weapons, someone else will, and we will have to buy. If we have to spend a lot of money on our defense, we should do what we can as small countries: find products that meet our needs. At the same time, this cooperation will not force us to buy from other large partners,” noted Fico, emphasizing that the army needs infrastructure, not just weapons.