Ֆիցոն Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է Սլովակիա
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն հանդիպումից հետո ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով։
Ստորև ներկայացվում են երկու երկրների վարչապետների հայտարարությունները.
Նիկոլ Փաշինյան - Հարգելի պարոն վարչապետ Ֆիցո, հարգելի գործընկերներ,
Ողջունում եմ Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետի գլխավորած պատվիրակությանը և անձամբ վարչապետին Հայաստանի Հանրապետությունում։
Սա շատ լավ հնարավորություն է անդրադառնալու մեր երկկողմ օրակարգային հարցերին և հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին, ինչը մենք արդեն արեցինք և՛ առանձնազրույցում, և՛ պատվիրակությունների կազմով հանդիպման ընթացքում:
Նման բարձրաստիճան փոխայցելությունները նոր կյանք են հաղորդում մեր բարեկամ երկրների միջև քաղաքական երկխոսությանը: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել վարչապետ Ֆիցոյին ինձ ուղղված հրավերի համար՝ այցելել Սլովակիա, և ես ուրախությամբ ընդունում եմ այդ հրավերը: Մենք արդեն հասցրեցինք պայմանավորվել, որ առաջիկա այդ հնարավոր այցն ինչ-որ առումով կլինի այս այցի շարունակություն, որպեսզի մենք հնարավորություն ունենանք անդրադառնալ այն օրակարգային հարցերին, որոնք առիթ ունեցանք արդեն ձևավորել: Կարծում եմ՝ դա շատ լավ մոտեցում է, որ մենք կենտրոնանանք կոնկրետ օրակարգերի վրա, որովհետև ընդհանուր առմամբ, մեր երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը շատ լայն է, բայց վարչապետ Ֆիցոյի առաջարկով մենք որոշեցինք վերցնել մի քանի առաջնորդող ուղղություններ և այդ ուղղությունների վրա կենտրոնանալով՝ նոր հնարավորություններ բացել նաև մեր երկկողմ հարաբերությունների այլ օրակարգերի համար։
Պիտի ընդգծեմ, որ այս այցը, իհարկե, մեր երկրների միջև ակտիվ քաղաքական երկխոսության շատ խոսուն վկայություն է: Եվ ես ուզում եմ պարոն վարչապետին շնորհակալություն հայտնել այն աջակցությունների համար, այո՛, հենց աջակցությունների, որ վերջին տարիներին Սլովակիան տրամադրել է Հայաստանին, մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրամիության դիտորդական առաքելության ներկայությունը, որտեղ Սլովակիայի աջակցությունը էական է եղել, նաև Եվրոպական խաղաղության գործիքի ծրագրերում Հայաստանի Հանրապետության մասնակցության առումով: Իհարկե, հիմա նաև Եվրամիության հետ ակտիվ բանակցային փուլ է վիզաների ազատականացման հարցով, և մենք շնորհակալ ենք այս հարցում նույնպես Սլովակիայի ցուցաբերած աջակցության համար։
Արդեն այսօր առիթ ունեցել ենք անդրադառնալու այդ թեմային, որ հաջորդ տարի գարնանը Հայաստանում տեղի է ունենալու Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, որ շատ մեծ իրադարձություն է Հայաստանի համար և ընդհանրապես՝ եվրոպական կարևորագույն պլատֆորմներից է: Այդ հարցում նույնպես անձամբ դիմել եմ վարչապետ Ֆիցոյին և ստացել ինչպես իր, այնպես էլ մեր մյուս եվրոպական գործընկերների աջակցությունը, որը նույնպես ես շատ բարձր եմ գնահատում։
Իհարկե, մեր համագործակցության օրակարգերը շատ ընդգրկուն են, և մենք պայմանավորվեցինք, որպեսզի մեր առաջիկա համագործակցությունը կենտրոնացնենք մի քանի ուղղությունների վրա՝ քաղաքական երկխոսություն, մասնավորապես, այդ թվում՝ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների համատեքստում: Շատ մեծ օրակարգ կա էներգետիկ ոլորտում համագործակցության, մասնավորապես՝ միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության առումով: Նաև քննարկեցինք ռազմարդյունաբերության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները, և այդտեղ նույնպես տեսնում ենք որոշակի հնարավորություններ: Ես հույս ունեմ և համոզված եմ, որ այս այցի արդյունքներով բոլոր այդ ուղղություններով կունենանք կոնկրետ օրակարգեր և նախագծեր:
Իհարկե, վարչապետին բավականին ներկայացուցչական, գործարար պատվիրակություն է ուղեկցում, և ես համոզված եմ, որ այդ պատվիրակության այցի արդյունքներով նույնպես տնտեսական տարբեր ոլորտներում մասնավոր հատվածը նոր նախագծերի շուրջ քննարկումներ անելու հնարավորություններ կունենա: Եվ այդ քննարկումները, իհարկե, բարձր հովանու ներքո կունենան կոնկրետ արդյունք և արտահայտություն։
Մեծարգո պարոն վարչապետ,
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ողջունել Ձեր այցը և կարևորել այն` ինչպես մեր երկկողմ հարաբերությունների, այնպես էլ Հայաստան-Եվրամիության հարաբերությունների համատեքստում: Իհարկե, այսօր առիթ ունեցել եմ և՛ երկկողմ քննարկումների ժամանակ, և՛ այսօր մեկնարկած «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում ներկայացնելու խաղաղության օրակարգը, խաղաղության օրակարգի իրականացման վերաբերյալ մեր պատկերացումները: Ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ մեր ռազմավարությունն է, մեր ռազմավարական որոշումն է՝ մնալ հավատարիմ խաղաղության օրակարգին: Ես հույս ունեմ, որ այսօրվա ելույթի ընթացքում կարողացա մեր միջազգային գործընկերներին ներկայացնել և ավելի տեսանելի դարձնել, թե ինչքան մոտ է խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Իհարկե, այդ մասով մենք լիարժեք և ամբողջական մեր պատասխանատվությունը կիրացնենք:
Ուրախ եմ արձանագրել, որ մենք նաև մեր խորհրդակցություններն ենք շարունակում Ադրբեջանի հետ, որպեսզի այս պատմական հնարավորությունը բաց չթողնվի: Թույլ տվեք արտահայտեմ իմ համոզմունքը, որ բաց չի թողնվի, որովհետև, իհարկե, ոչ առանց դժվարությունների, բայց մենք շարժվում ենք առաջ, և այն փաստը, որ մենք այս միջավայրում՝ միջազգային և տարածաշրջանային ոչ պարզ պայմաններում, կարողացանք ավարտին հասցնել, փակել բանակցությունները խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ, հաջողությամբ փակել, այսինքն՝ ունենալ համաձայնեցված տեքստ, որը պատրաստ է ստորագրման, դա, իհարկե, շատ կարևոր և շատ մեծ ձեռքբերում է, բայց քայլ է, որը պետք է ունենա շարունակություն:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սլովակիային, Սլովակիայի Կառավարությանը և անձամբ վարչապետ Ֆիցոյին այս հարցում ցուցաբերած աջակցության համար, որովհետև Սլովակիան առաջին երկրներից էր, որ ողջունեց խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտը, համաձայնեցումը, և իհարկե, այն երկրներից է, որ սպասում է համաձայնագրի ստորագրմանը։
Շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ Ձեր այցի, Ձեր կառուցողական մոտեցումների, արդյունքի վրա կենտրոնացած Ձեր առաջարկությունների և քաղաքական աջակցության համար։
Ռոբերտ Ֆիցո - Մեծարգո պարոն վարչապետ, որպես Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետ, ես հետամուտ եմ եղել Սլովակիայի ինքնիշխան արտաքին քաղաքականության հայեցակարգին, որը կողմնորոշված է բոլոր չորս գլխավոր ուղղություններով: Ես հաստատում եմ այն փաստը, որ Եվրոպական միությունը և ՆԱՏՕ-ն մեր կենսատարածքն են, բայց մեզ համար շատ կարևոր է փոխշահավետ երկկողմ հարաբերություններ զարգացնել: Ես շատ ուրախ էի, մեծարգո պարոն վարչապետ, Ձեզնից անմիջականորեն լսելու Ձեր երկրի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունների կարգավիճակի վերաբերյալ Ձեր գնահատականը։ Այդ տեղեկությունը շատ արժեքավոր է ինձ համար, և ես ուրախ կլինեմ այն փոխանցել Եվրամիությունում իմ գործընկերներին։
Երբ մենք պատրաստում էինք այս այցը, ես փորձում էի գտնել որոշ կետեր, որոնցով մենք կարող ենք ապագայում բարեհաջող համագործակցել: Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ Սլովակիայից եկած գործարարների թվում կան մարդիկ, ընկերություններ, որոնք գործում են այնպիսի ոլորտներում, որոնցում մենք կարող ենք երկուստեք փոխշահավետ համագործակցության հասնել շուտով։
Հարգելի պարոն վարչապետ, Դուք նշեցիք միջուկային էներգետիկան: Մենք՝ Հայաստանը և Սլովակիան, նույն ռեակտորներն ունենք: Ես Ձեզ ներկայացրեցի, թե որն է մեր տեսլականը, ինչ ենք ուզում անել Սլովակիայում մեր ատոմակայանի հետ կապված: Մենք խոսում էինք օգտագործված միջուկային վառելիքի մասին: Դուք և մենք ունենք մասնագիտացած ընկերություններ, եկեք նրանց միավորված ջանքերի միջոցով հրաշալի համագործակցություն ունենալ:
Համագործակցության մյուս ոլորտը, որը մենք շատ բաց քննարկեցինք, պաշտպանական արդյունաբերությունն է: Ես ասացի, եթե թույլ կտաք կրկնեմ իմ ասածը՝ եթե մենք չարտադրենք զենք, մեկ ուրիշը դա կանի, և մենք ստիպված կլինենք գնել։ Եթե մենք պետք է շատ գումար ծախսենք մեր պաշտպանության վրա, ապա անենք այն, ինչ մենք կարող ենք անել, որպես փոքր երկրներ, գտնենք ապրանքներ, որոնք մեր կարիքները կբավարարեն և միևնույն ժամանակ այս համագործակցությունը մեզ չի ստիպի գնել ուրիշ խոշոր գործընկերներից, Հյուսիս-Ատլանտյան դաշինքից:
Ես պարոն վարչապետին տեղեկացրեցի երկակի օգտագործման նախագծերի մասին: Մեր ռազմական բյուջեում ունեցած ֆինանսավորման հաշվին մենք նախագծում ենք ծրագրեր, օրինակ՝ հիվանդանոցներ կամ ճանապարհների վերակառուցում, կամուրջների վերակառուցում: Ես հավատացած եմ, որ բանակին անհրաժեշտ է ենթակառուցվածք, ոչ միայն զենք, ինչպես մենք անցյալում ենք տեսել:
Հաջորդ ոլորտն ընդհանուր փորձի փոխանակումն է: Ինչպես Դուք նշեցիք, պարոն վարչապետ, եթե հետաքրքրված եք, մենք ուրախ կլինեինք Ձեզ ներկայացնել մեր փորձը Եվրամիության հետ կապված՝ որտեղ թույլ ենք տվել սխալներ կամ որտեղ հաջողության ենք հասել: Հարգելի պարոն վարչապետ, ուրախ եմ, որ մենք կկարողանանք Ձեզ ներկայացնել լավագույն փորձը, լավագույն պրակտիկան։ Սլովակիայում գտել ենք որոշ լուծումներ, օրինակ՝ պետական գնումների ոլորտում կամ ռազմավարական ներդրումների մասին օրենքի տեքստում: Ես համոզված եմ՝ դուք էլ կունենաք հետաքրքիր բաներ, որոնցից կարող ենք դասեր առնել, երկուստեք կարող ենք միմյանցից սովորել:
Ես շատ ուրախ եմ, որ մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել փոխադարձաբար օգնելու իրար ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի ժամանակավոր անդամի թեկնածությունների հարցում և աջակցել տարբեր առաքելություններին: Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Սլովակիան կարևոր դերակատարում ունեն: Մենք հստակեցրեցինք մեր համագործակցության ուղղությունները՝ մեր գործարար պատվիրակությունների կազմերը նաև հաշվի առնելով, և կենտրոնացանք մի քանի ոլորտների վրա, և ես համարում եմ, որ այս այցը շատ հաջողված է: Եվ բարձր եմ գնահատում, որ հնարավորություն ունեցա ելույթ ունենալ «Երևանյան երկխոսության» ֆորումի շրջանակում: Ուստի շատ շնորհակալություն, մեծարգո պարոն վարչապետ, Ձեր հյուրընկալ վերաբերմունքի համար: Անհամբեր կսպասենք Սլովակիա Ձեր այցելությանը: Շնորհակալություն։

Fico invited Nikol Pashinyan to Slovakia
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and Prime Minister of the Republic of Slovakia Robert Fico made statements to the media after the meeting.
The statements of the Prime Ministers of the two countries are presented below:
Nikol Pashinyan - Dear Mr. Prime Minister Fico, esteemed colleagues,
I welcome the delegation led by the Prime Minister of the Republic of Slovakia and the Prime Minister himself to the Republic of Armenia.
This is a very good opportunity to reflect on the issues on our bilateral agenda and the prospects for the development of relations, which we have already done both in private conversations and during the meeting in the composition of delegations.
Such high-level mutual visits breathe new life into the political dialogue between our friendly countries. I would like to thank Prime Minister Fico for the invitation extended to me to visit Slovakia, and I gladly accept that invitation. We have already managed to agree that this possible upcoming visit will in some sense be a continuation of this visit, so that we have the opportunity to reflect on the agenda issues that we have already had the opportunity to shape. I think it is a very good approach for us to focus on specific agendas, because in general, the agenda of our bilateral relations is very broad, but at the suggestion of Prime Minister Fico, we decided to take several guiding directions and, by focusing on these directions, open up new opportunities for other agendas of our bilateral relations as well.
I must emphasize that this visit is, of course, a very telling evidence of the active political dialogue between our countries. And I would like to thank Mr. Prime Minister for the support, yes, the very support that Slovakia has provided to Armenia in recent years, in particular, the presence of the European Union Monitoring Mission in the Republic of Armenia, where Slovakia’s support has been significant, as well as in terms of the Republic of Armenia’s participation in the European Peace Facility programs. Of course, now is also an active negotiation phase with the European Union on visa liberalization, and we are grateful for the support provided by Slovakia in this regard as well.
We have already had the opportunity to touch upon this topic today, that next spring the European Political Community Summit will be held in Armenia, which is a very big event for Armenia and, in general, one of the most important European platforms. I have also personally addressed Prime Minister Fico on this issue and received the support of both his and our other European partners, which I also highly appreciate.
Of course, our cooperation agendas are very comprehensive, and we agreed to focus our upcoming cooperation on several areas: political dialogue, in particular, including in the context of Armenia-European Union relations. There is a very large agenda for cooperation in the energy sector, in particular, in the field of nuclear energy. We also discussed the possibilities of cooperation in the military-industrial complex, and we also see certain opportunities there. I hope and am sure that as a result of this visit, we will have concrete agendas and projects in all these areas.
Of course, the Prime Minister is accompanied by a fairly representative business delegation, and I am sure that as a result of this delegation's visit, the private sector will also have opportunities to discuss new projects in various economic sectors. These discussions, of course, under high patronage, will have a concrete result and expression.
Dear Mr. Prime Minister,
Let me once again welcome your visit and emphasize its importance, both in the context of our bilateral relations and Armenia-European Union relations. Of course, today I had the opportunity to present the peace agenda, our ideas on the implementation of the peace agenda, both during bilateral discussions and within the framework of the “Yerevan Dialogue” conference that started today. I would like to emphasize once again that our strategy, our strategic decision is to remain committed to the peace agenda. I hope that during today's speech I was able to present to our international partners and make it more visible how close peace is between Armenia and Azerbaijan. Of course, we will fully and completely fulfill our responsibility in this regard.
I am glad to note that we are also continuing our consultations with Azerbaijan so that this historic opportunity is not missed. Let me express my conviction that it will not be missed because it is not without difficulties. Still, we are moving forward, and the fact that we are in this environment, both international and regional, Under simple circumstances, we were able to complete close the negotiations on the draft peace agreement, successfully close it, that is, have an agreed text that is ready for signing; it is, of course, a significant achievement. Still, it is a step that must be continued.
I want to thank Slovakia, the Slovak Government, and Prime Minister Fico for their support. Slovakia was one of the first countries to welcome the conclusion of the negotiations on the draft peace agreement, and of course, it is one of the countries waiting for the contract to be signed.
Thank you, Mr. Prime Minister, for your visit, constructive approaches, results-oriented proposals, and political support.
Robert Fico - Dear Prime Minister, As Prime Minister of the Slovak Republic, I have pursued the concept of a sovereign foreign policy in Slovakia, which is oriented in all four main directions. I confirm that the European Union and NATO are our living space, but we must develop mutually beneficial bilateral relations. Dear Prime Minister, I was delighted to hear your direct assessment of the status of the peace negotiations between your country and Azerbaijan. This information is very valuable to me, and I will happily convey it to my colleagues in the European Union.
While preparing for this visit, I tried to find some points on which we could successfully cooperate. I am very glad that among the businessmen who came from Slovakia, some people and companies operate in such areas in which we can soon achieve mutually beneficial cooperation.
Dear Mr. Prime Minister, you mentioned nuclear energy. We, Armenia and Slovakia, have the identical reactors. I presented our vision and told you what we want to do with our nuclear power plant in Slovakia. We were talking about spent nuclear fuel. You and we have specialized companies; let's cooperate with them through their combined efforts.
Another area of ​​cooperation that we discussed very openly is the defense industry. I said if you allow me to repeat what I said if we do not produce weapons, someone else will, and we will have to buy. If we have to spend a lot of money on our defense, let's do what we can, as small countries, to find products that will meet our needs and at the same time, this cooperation will not force us to buy from other large partners, from the North Atlantic Alliance.
I informed the Prime Minister about dual-use projects. With the funding in our military budget, we are planning projects, such as hospitals or road and bridge reconstruction. As we have seen in the past, I believe that the army needs infrastructure, not just weapons.
The next area is the exchange of everyday experience. As you mentioned, Prime Minister, we would be happy to present our experience with the European Union, where we have made mistakes or succeeded. Dear Prime Minister, I am glad we can give you the best experience and practices. In Slovakia, we have found some solutions, for example, in the field of public procurement or the text of the law on strategic investments. You will also have interesting things from which we can learn lessons; we can learn from each other.
I am happy that we have agreed to mutually assist each other in the issue of candidacies for a non-permanent member of the UN Security Council and to support various missions. Both Armenia and Slovakia have essential roles to play. We clarified the directions of our cooperation, considering the composition of our business delegations and focusing on several areas. This visit will be very successful. I highly appreciate the opportunity to speak within the framework of the "Yerevan Dialogue" forum. So thank you very much, Honorable Prime Minister, for your hospitality.