Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է՝ որ դեպքում սահմանադրական փոփոխություններ կնախաձեռնի
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական բանակցություններին․
«Մենք առաջարկում ենք ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և զուգահեռ դիմել ԵԱՀԿ-ին Մինսկի խմբի կառույցները լուծարելու հարցով։ Կարծում եմ՝ դա կառուցողական մոտեցում է և կառուցողական առաջարկ՝ ունենալ երկու փաստաթղթեր սեղանին դրված և ստորագրել դրանք միաժամանակ՝ նույն վայրում»,- ասել է նա։
Վարչապետը խոսել է նաև խաղաղության համաձայնագրի և ՀՀ սահմանադրության համապատասխանության հարցի մասին։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելուց հետո Հայաստանը պարտավոր է այն ուղարկել Սահմանադրական դատարան․
«Այդ տեսանկյունից մենք երկու տարբերակ ունենք․ առաջինն այն է, որ ՍԴ-ն որոշում է, որ պայմանագրի տեքստը չի համապատասխանում մեր սահմանադրությանը։ Եթե նման որոշում լինի (թեպետ մեր փորձագետներն ասում են, որ մեծ չէ հավանականությունը), մենք կունենանք շատ առանձնահատուկ իրավիճակ, որում պետք է որոշում կայացնել։ Ազնիվ կասեմ՝ ես այդ դեպքում կնախաձեռնեմ սահմանադրական փոփոխություններ․ այս խաղաղության գործընթացը և խաղաղության պայմանագիրը չպետք է բաց թողնել»,- շեշտել է նա։
Իսկ եթե ՍԴ-ն որոշի, որ պայմանագիրը ամբողջությամբ համապատասխանում է սահմանադրությանը, այդ պարագայում որևէ խոչընդոտ չի լինի փաստաթուղթը վավերացման ուղարկելու ճանապարհին․ «Վավերացումից հետո այդ փաստաթուղթը ձեռք կբերի ամենաբարձր իրավաբանական ուժը Հայաստանում։ Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ ՀՀ վավերացված միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի հակասության դեպքում կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը։ Խաղաղության պայմանագիրը կլուծի բոլոր մտահոգությունները, որ Ադրբեջանը կարող է ունենալ և ունի ներկայումս,- ասել է վարչապետը։

Nikol Pashinyan announced that he would initiate constitutional amendments in this case
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the Armenian-Azerbaijani negotiations at the Yerevan Dialogue international forum.
“We propose to sign a peace treaty and simultaneously apply to the OSCE on the issue of dissolving the Minsk Group structures. I think it is a constructive approach and a constructive proposal to have two documents on the table and sign them simultaneously in the same place,” he said.
The Prime Minister also discussed whether the peace treaty complies with the RA Constitution.
According to him, after signing the peace treaty, Armenia is obliged to send it to the Constitutional Court.
“From this point of view, we have two options. The first is that the Constitutional Court decides that the text of the treaty does not comply with our constitution. If such a decision is made (although our experts say that the probability is not high), we will have a very special situation in which a decision must be made. I will honestly say that in that case, I will initiate constitutional amendments. This peace process and the peace treaty should not be missed,” he stressed.
If the Constitutional Court decides that the treaty fully complies with the Constitution, there will be no obstacles to sending the document for ratification. "After ratification, this document will acquire the highest legal force in Armenia. According to Article 5, Clause 3 of the Constitution, in case of conflict between the norms of international treaties ratified by the Republic of Armenia and the laws, the norms of international treaties shall apply. The peace treaty will resolve all Azerbaijan's current concerns," the Prime Minister said.