«Հայաստանի տեսլականը հստակ է». Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումում կարևորել է հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորումը։
«Հայաստանի տեսլականը հստակ է՝ մեր հարևաններից երկուսի հետ հարաբերությունների կարգավորում, միմյանց ինքնիշխանության նկատմամբ լիակատար հարգանք և որևէ մեկի կողմից ներկայացվող տարածքային պահանջների անվերապահ մերժում, ինչպես նաև մյուս երկրների հետ ավանդական հարաբերությունների խորացում»,- ասել է նա։
Միրզոյանը նաև նշել է. «Աշխարհը ենթարկվում է սեյսմիկ փոփոխությունների՝ աշխարհաքաղաքականության, տնտեսության, տեխնոլոգիաների և կլիմայի առումներով: Ներկայիս փոթորկահույզ իրավիճակում ազգերը կորցնում են իրենց կողմնացույցը, և այդ փոփոխությունների վերաբերյալ միայն մեկ բան է հաստատ՝ բոլորս գիտենք, որ այդ փոփոխությունների ձևավորած ուղին և վերջնական հանգրվանը շարունակում են բացարձակապես անհայտ մնալ:
Վերջին մի քանի տարին շատ ենք խոսել աշխարհում տեղի ունեցող անորոշությունների, անսովոր երևույթների և զարգացումների մասին, այնպիսի բաների, որոնց դրսևորման հավանականությանը Երկրորդ աշխարհամարտից հետո ոչ ոք չէր կարող հավատալ»:
Նրա խոսքով՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներն, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անքակտելիությունը, որոնք ժամանակին սրբազան էին համարվում, կորցրել են իրենց կշիռը. «Այժմ դրանք թվում են պարզապես գեղեցիկ բառեր, որոնք ամրագրվել են հռչակագրերում ու կանոնադրություններում, սակայն շատ հաճախ՝ ապարդյուն»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ դաշինքները կորցնում են իրենց ամբողջականությունը, երբեմնի անսասան կապերը խարխլվում են:
«Տառապանքն Ուկրաինայում և Գազայում մեկուսի դեպքեր չեն: Դրանք նաև համակարգային ձախողումների արտացոլանքն են: Հիբրիդային պատերազմի երբեմնի ուրվականն այժմ դարձել է անհերքելի իրականություն»,- շեշտել է ԱԳ նախարարը:

"Armenia's vision is clear." Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan stressed the importance of normalizing relations with neighboring countries at the “Yerevan Dialogue” international forum.
“Armenia’s vision is clear: normalizing relations with two of our neighbors, full respect for each other’s sovereignty and unconditional rejection of territorial claims by any of them, as well as deepening traditional relations with other countries,” he said.
Mirzoyan also noted: “The world is undergoing seismic changes in geopolitics, economics, technology, and climate. In the current turbulent situation, nations are losing their bearings, and one thing is sure about these changes: the path they will take and their final destination remains completely unknown.
In the past few years, we have talked a lot about the uncertainties, unusual phenomena, and developments taking place in the world, things that no one could have believed possible since World War II.”
According to him, the principles of international law, including territorial integrity and the inviolability of borders once considered sacred, have lost their weight. “Now they seem like just beautiful words, enshrined in declarations and charters, but too often in vain,” he said, adding that alliances are losing their integrity once unshakable ties are undermined.
“The suffering in Ukraine and Gaza is not isolated incidents. It is also a reflection of systemic failures. The once-spectre of hybrid warfare has now become an undeniable reality,” the Foreign Minister stressed.