«Կարող ենք անվերջ կենտրոնանալ անցյալի վրա, բայց». Միրզոյան
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում կան խնդիրներ, որոնք ոչ ՀՀ-ն, ոչ էլ ՌԴ-ն են ժխտում։
«Մենք ունենք երկու ընտրություն՝ հիմնվել տարբերությունների վրա և այդ տարբերությունների հետագա ընթացքն ուղղել ավելի բացասական հուն, կամ հակառակը՝ հիմնվել ընդհանուր շահերի վրա, ընդհանուր հետաքրքրությունների վրա, իհարկե, փոխադարձ հարգանքի ապահովմամբ, միմյանց ինքնիշխանության, ինքնիշխան որոշումների հարգանքի ապահովմամբ ուղղել հարաբերությունները դրական հուն:
Կարող ենք անվերջ կենտրոնանալ անցյալի վրա, քիչ առաջ էլ որոշակի դրվագով խոսեցինք անցյալի իրադարձություններից: Բայց իմ համոզմունքը, ՀՀ դիրքորոշումն այն է, որ մեզ ՌԴ-ի հետ կապում են ամուր գործընկերային կապեր, ունենք աճող տնտեսական հարաբերություններ, ամուր մշակութային կապեր և պետք է կարողանանք զարգացնել մեր հարաբերությունները՝ հիմնվելով այս դրական ընկալումների, դրական ձեռքբերումների վրա»,- ասել է նա:

"We can endlessly focus on the past, but." Mirzoyan
Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated there are problems in Armenian-Russian relations that neither Armenia nor Russia deny.
“We have two choices: to build on differences and direct the further course of these differences in a more negative direction, or vice versa, to build on shared interests, common interests, of course, ensuring mutual respect, ensuring respect for each other’s sovereignty, sovereign decisions, and to direct relations in a positive direction.
We can endlessly focus on the past; a little while ago, we spoke about past events in a particular episode. But my conviction, the position of the Republic of Armenia is that we are connected with the Russian Federation by strong partnership ties, we have growing economic relations and strong cultural ties, and we should be able to develop our relations based on these positive perceptions, positive achievements,” he said.