«Թույլ չենք տա որևէ ոտնձգություն Իրանի և Հայաստանի ընդհանուր սահմանի նկատմամբ». Նասիրզադե
Իրանի և Հայաստանի միջև ընդհանուր սահմանը երկու ժողովուրդների հաղորդակցության պատմական ճանապարհն է, և Թեհրանը թույլ չի տա որևէ ոտնձգություն այդ սահմանի նկատմամբ։
ISNA-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի պաշտպանության նախարար Ամիր Ազիզ Նասիրզադեն ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ հանդիպման ժամանակ։ Նա ընդգծել է երկու երկրների հարաբերությունների ռազմավարական կարևորությունը և հայտարարել.
«Իրանի սկզբունքային քաղաքականությունը բոլոր հարևանների, հատկապես՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումն է, և ոչ մի խոչընդոտ չի կարող խանգարել այդ ճանապարհին»։
Նասիրզադեն, աջակցելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության բանակցություններին, ընդգծել է, որ Իրանն աջակցում է խաղաղության պայմանագրերի ստորագրմանը և պատրաստ է արագացնել այդ գործընթացը:
Նա հավելել է. «Կովկասում տևական խաղաղությունը հսկայական հնարավորություններ կստեղծի տարածաշրջանային զարգացման համար»:
Անդրադառնալով վարչապետ Փաշինյանի և իրանական ղեկավարության վերջին հանդիպումներին՝ պաշտպանության նախարարը հայտարարել Է. «Իրանը հատուկ նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, և համագործակցությունը շարունակվելու է փոխադարձ շահերի հիման վրա և անկախ օտար տերությունների ճնշումներից»:
Իր ելույթի մեկ այլ հատվածում Ամիր Նասիրզադեն խոսել է Կովկասում արտատարածաշրջանային տերությունների ներկայությունից և հավելել. «Տարածաշրջանային անվտանգությունը պետք է մշակվի տարածաշրջանի երկրների կողմից: Քանի որ արտաքին միջամտությունը միայն կուժեղացնի անկայունությունը»։

"We will not allow any encroachment on the common border of Iran and Armenia." Nasirzadeh
The shared border between Iran and Armenia is a historic communication route between the two peoples, and Tehran will not allow any encroachment on that border.
According to ISNA, this was stated by Iranian Defense Minister Amir Aziz Nasirzadeh during a meeting with his Armenian counterpart Suren Papikyan. He emphasized the strategic importance of relations between the two countries and stated:
“Iran’s principled policy is to strengthen relations with all neighbors, especially Armenia, and no obstacle can hinder this path.”
Nasirzadeh, who supported the peace talks between Azerbaijan and Armenia, emphasized that Iran supported the signing of peace treaties and was ready to accelerate this process.
He added: “Lasting peace in the Caucasus will create enormous opportunities for regional development.”
Referring to the recent meetings between Prime Minister Pashinyan and the Iranian leadership, the Defense Minister stated: “Iran attaches special importance to the development of relations with Armenia, and cooperation will continue based on mutual interests and regardless of pressure from foreign powers.”
In another part of his speech, Amir Nasirzadeh discussed the presence of extra-regional powers in the Caucasus and added, “The countries of the region must develop regional security. External intervention will only increase instability.”