«Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կարող է ոչ հեռու ապագայում կյանքի կոչվել». Միրզոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Սերգեյ Լավրովի հետ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, թե տարածաշրջանի տնտեսական զարգացման ներուժն ամբողջությամբ չի իրացվում. «Եւ մենք վստահ ենք, որ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վերագործարկման հնարավորության դեպքում մեր փոխշահավետ տնտեսական համագործակցությունը ևս էապես կավելանա»,- ասել է նա։ Ըստ Միրզոյանի, ինքը այս համատեքստում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկը», քննարկել դրա ընձեռնելիք հնարավորությունները։
ԱԳ նախարարը նշել է, որ այցերը հնարավորություն են՝ քննարկելու նաև զգայուն հարցեր, որ հուզում են հասարակություններին. «Այս տեսանկյունից կարևոր են միգրացիոն ոլորտում նկատելի փոփոխությունները, դրանց քննարկումը։ Պետք է ջանք գործադրենք, որ այդ փոփոխությունները բացասական արնդրադարձ չունենա մեր քաղաքացիների գործունեության, բարեկամական կապերի վրա»։
Միրզոյանն ասել է, թե անդրադարձել են նաև մեդիաոլորտին առնչվող հարցերի, առաջացող խնդիրների՝ ժամանակին հասցեագրման ուղղությամբ ջանքեր գործադրելուն։
Ըստ նախարարի, անդրադարձել են տարածաշրջանային զարգացումներին, խոսել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքման հարցում Երևանի հետևողական դիրքորոշման մասին, հույս հայտնել, որ դրա ստորագրումն ու վավերացումը ոչ շատ հեռու ապագայում կարող է կյանքի կոչվել։ «ՀՀ-ն հաստատակամ է և շարունակում է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու համար, և, մեր համոզմամբ, սա համապատասխանում է մեր անմիջական հարևանությամբ գտնվող բոլոր երկրների շահերին ու հետաքրքրություններին»։

"The signing of the peace agreement may be implemented in the not-too-distant future." Mirzoyan (VIDEO)
Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated during a press conference with Sergey Lavrov that the potential for economic development in the region is not being fully realized. "And we are confident that if regional communications are unblocked and transport infrastructure is reactivated, our mutually beneficial economic cooperation will also increase significantly," he said. According to Mirzoyan, he presented the "Crossroads of Peace" to discuss its opportunities in this context.
The Foreign Minister noted that the visits are also an opportunity to discuss sensitive issues that concern societies. "From this perspective, the noticeable changes in the migration sector are important in their discussion. We must make efforts to ensure that these changes do not hurt the activities of our citizens and friendly relations."
Mirzoyan said they also touched upon issues related to the media sector and efforts to address emerging problems promptly.
According to the minister, they touched upon regional developments, spoke about Yerevan's consistent position on the issue of concluding a peace agreement between Armenia and Azerbaijan, and expressed hope that its signing and ratification could be implemented in the not-too-distant future. "The Republic of Armenia is steadfast and continues to make efforts to achieve stable peace in the region, and, in our opinion, this corresponds to the interests and concerns of all countries in our immediate neighborhood."