Փաշինյանն ու Մակրոնը կարևորել են Հայաստան-Ադրբեջան համաձայնագրի ստորագրումը
Տիրանայում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների դինամիկ զարգացումը՝ ընդգծելով, որ բարձր մակարդակի շփումները և կառուցողական քաղաքական երկխոսությունը նպաստում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձել տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումներին:
Մասնավորապես, կարևորվել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը և այդ ուղղությամբ շարունակական և հետևողական քայլերի իրականացումը: Նախագահ Մակրոնն ընդգծել է Ֆրանսիայի հաստատակամ աջակցությունը խաղաղ գործընթացին՝ նշելով, որ կայունությունն ու անվտանգությունը Հարավային Կովկասում կենսական նշանակություն ունեն ընդհանուր տարածաշրջանային համագործակցության համար:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա խորացման, ինչպես նաև մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգի առաջմղման վերաբերյալ:

The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Republic of France, Emmanuel Macron, met in Tirana.
The interlocutors highly appreciated the dynamic development of Armenia-France relations, emphasizing that high-level contacts and constructive political dialogue contribute to expanding cooperation in areas of mutual interest.
The parties discussed a number of issues on the agenda of bilateral relations and touched upon regional and international developments.
In particular, the importance of signing the Armenia-Azerbaijan peace agreement and implementing continuous and consistent steps in this direction was emphasized. President Macron highlighted France's steadfast support for the peace process, noting that stability and security in the South Caucasus are vital for regional cooperation.
During the meeting, thoughts were also exchanged on further deepening Armenian-European Union relations and promoting the agenda of democratic reforms in our country.