Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել գերիների խնդրին
Պաշտոնական այցով Ղազախստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ղազախստանի խորհրդարանի Մաժիլիսի նախագահ Երլան Կոշանովի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով Երլան Կոշանովին հրավերի, ինչպես նաև ջերմ ընդունելության համար` Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Ղազախստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները և պատրաստ է ջանքեր ներդնել դրանց հետագա խորացման ուղղությամբ: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահն անդրադարձել է օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցության խորացմանը՝ առաջարկելով դիտարկել երկու խորհրդարանների միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ձևաչափը:
Խոսելով տարածաշրջանային զարգացումների ու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման անհրաժեշտության մասին` ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ղազախական կողմին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին աջակցելու համար:
Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջ ուշադրությունն է հրավիրել նաև Ադրբեջանում գտնվող գերիների և ապօրինի պահվող անձանց խնդրին:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը Երլան Կոշանովին պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան:
Հանդիպման ավարտից հետո Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջ ուղեկցությամբ շրջել է Ղազախստանի խորհրդարանի շենքում:

The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, who is in Kazakhstan on an official visit, met with the Chairman of the Majilis of the Kazakh Parliament, Yerlan Koshanov.
Expressing gratitude to Yerlan Koshanov for the invitation and warm welcome, Alen Simonyan emphasized that our country highly appreciates the partnership relations with Kazakhstan and is ready to make efforts to deepen them further. In this context, the Speaker of the National Assembly touched upon the deepening of cooperation between legislative bodies, proposing to consider the format of an inter-parliamentary commission for cooperation between the two parliaments.
Speaking about regional developments and the need to sign a peace agreement between Armenia and Azerbaijan, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia thanked the Kazakh side for supporting the “Crossroads of Peace” project presented by the Government of the Republic of Armenia.
Alen Simonyan also drew his colleague’s attention to the issue of prisoners of war and illegally held persons in Azerbaijan.
The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia invited Yerlan Koshanov on an official visit to Armenia: