Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ղազախստանի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն Աստանա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում հանդիպել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հարցերի քննարկումից բացի կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող խնդիրներին: ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջունել է ղազախական կողմի հայտարարությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի վերաբերյալ, ինչպես նաև Ղազախստանի աջակցությունը` ուղղված երկու երկրների միջեւ կառուցողական երկխոսությանը:
Ալեն Սիմոնյանը նաև ընդգծել է, որ մեր երկիրը շահագրգռված է առևտրատնտեսական ոլորտում երկկողմ համագործակցության ակտիվ ընդլայնմամբ:

В рамках официального визита в Астану председатель Национального собрания Армении Ален Симонян встретился с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым.
Помимо обсуждения вопросов двусторонних отношений, стороны также затронули проблемы, связанные с региональными развитиями. Председатель НС Армении приветствовал заявления казахстанской стороны о завершении переговоров по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном, а также поддержку Казахстана, направленную на конструктивный диалог между двумя странами.
Ален Симонян также подчеркнул, что Армения заинтересована в активном расширении двустороннего сотрудничества в торгово-экономической сфере.