Քննարկել են ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին առնչվող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության ղեկավար Գերտ Յան Կուպմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների զարգացումը և ընդգծել ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը՝ խորացնելու և ընդլայնելու համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով: Վարչապետն ընդգծել է, որ ԵՄ հետ համագործակցությունը կառուցվում է փոխադարձ հարգանքի, ընդհանուր արժեքների և գործընկերության հիմքի վրա, որի առանցքում ժողովրդավարության ամրապնդումն ու օրենքի գերակայության ապահովումն են։
Գերտ Յան Կուպմանը իր հերթին բարձր է գնահատել Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ը դիտարկում է Հայաստանը որպես վստահելի և արժանահավատ գործընկեր։ Նա դրական է գնահատել վերջերս ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքին՝ նշելով, որ դա կարևոր ուղերձ է, որը վկայում է Հայաստանի եվրոպական ընտրության անկեղծության և հետևողականության մասին։ Կուպմանն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն ողջունում է ՀՀ Կառավարության բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը եւ պատրաստ է հետևողականորեն աջակցել այդ գործընթացին՝ ընդլայնելով համագործակցությունը բոլոր այն ոլորտներում, որոնք նպաստում են Հայաստանի կայուն զարգացմանն ու քաղաքացիական հասարակության զարգացմանը։
Զրուցակիցները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ընթացիկ փուլին, այդ թվում՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման ընթացքին, տնտեսական և ոլորտային համագործակցությանը, թվայնացման, կանաչ էներգիայի, կրթության, ենթակառուցվածքների զարգացման և ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Այս համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են 2024 թվականին Բրյուսելում հայտարարված Դիմակայունության և աճի պլանի ներքո 2025-2027թթ. համար նախատեսվող միջոցառումներին՝ ընդգծելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող խնդիրներ, մասնավորապես, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին առնչվող հարցեր:

Discussed issues related to the Armenia-Azerbaijan peace process
Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by Gert-Jan Koopman, the Head of the European Commission's Directorate-General for Enlargement and Eastern Neighborhood Policy.
The Prime Minister attached importance to the development of Armenia-European Union relations and emphasized the Government of the Republic of Armenia's commitment to deepen and expand cooperation in all directions. The Prime Minister emphasized that cooperation with the EU is built on the basis of mutual respect, common values, and partnership, the core of which is the strengthening of democracy and ensuring the rule of law.
Gert-Jan Koopman, in turn, highly appreciated the partnership relations with Armenia, emphasizing that the EU views Armenia as a reliable and trustworthy partner. He positively assessed the law "On the launch of the process of accession of the Republic of Armenia to the European Union" recently adopted by the National Assembly of the Republic of Armenia, noting that it is an important message that testifies to the sincerity and consistency of Armenia's European choice. Koopman emphasized that the EU welcomes the ambitious reform agenda of the Armenian Government and is ready to consistently support this process by expanding cooperation in all areas that contribute to the sustainable development of Armenia and civil society.
The interlocutors discussed the current stage of Armenia-EU relations, including implementing the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, economic and sectoral cooperation, digitalization, green energy, education, infrastructure development, and democratic reforms.
In this context, the interlocutors discussed the measures planned for 2025-2027 under the Resilience and Growth Plan announced in Brussels in 2024, emphasizing the need for active cooperation in implementing the agreements reached.
During the meeting, the parties also discussed issues related to regional security and stability, particularly those related to the Armenia-Azerbaijan peace process.