«Աշխարհը կրկին բախվում է խաղաղության սպառնալիքներին». նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի՝ մայիսի 9-ի կապակցությամբ
Այսօր մենք տոնում ենք մայիսի 9-ը՝ Հաղթանակի և խաղաղության տոնը։
Այս օրը խորին հարգանքով ու երախտագիտությամբ խոնարհվում ենք նրանց հիշատակի առաջ, ովքեր իրենց կյանքը նվիրեցին ֆաշիզմի դեմ մղված արդար պայքարին։ Նրանք կռվեցին ոչ միայն իրենց երկրի, այլև ամբողջ մարդկության ազատության և արժանապատիվ ապագայի համար։
Հայ ժողովուրդն իր անգնահատելի ներդրումն է ունեցել այդ պատմական հաղթանակում։ Հարյուր հազարավոր հայորդիներ մարտնչել են ամենատարբեր ռազմաճակատներում՝ Խորհրդային Միության և դաշնակիցների բանակների կազմում, աննահանջ պայքար մղել, ցուցաբերել անձնազոհություն ու հերոսություն։
Նրանց արյամբ ու քրտինքով կերտվել է այն հաղթանակը, որի շնորհիվ մարդկությունը ծանր ճիգով հաղթահարեց ֆաշիզմի կործանարար փորձությունը։
Այսօր, երբ աշխարհը կրկին բախվում է խաղաղության սպառնալիքներին, Մեծ Հաղթանակի դասերն առավել արդիական են։ Պատմության այդ ողբերգական էջերը հուշում են՝ խաղաղությունն արժեք է, որը պետք է անընդհատ պահել, պաշտպանել ու ամրապնդել։
Թող մեր վետերանների սխրանքն ու հիշատակը լինեն հավերժ կենդանի, դառնան մեր ուղեցույցն ու ոգեշնչման աղբյուրը։

President of the Republic Vahagn Khachaturyan sent a message on the occasion of Victory and Peace Day, May 9
Today, we celebrate May 9, Victory and Peace Day.
On this day, with deep respect and gratitude, we bow to the memory of those who dedicated their lives to the just struggle against fascism. They fought not only for the freedom and dignified future of their country but also for the freedom and dignified future of all humanity.
The Armenian people made an invaluable contribution to that historic victory. Hundreds of thousands of Armenians fought on various fronts as part of the armies of the Soviet Union and the Allies, waged a relentless struggle, and demonstrated self-sacrifice and heroism.
The victory was built with their blood and sweat, thanks to which humanity overcame the devastating ordeal of fascism with great effort.
Today, when the world is again faced with threats to peace, the lessons of the Great Victory are even more relevant. Those tragic pages of history remind us that peace is a value that must be constantly preserved, protected, and strengthened.
May the feat and memory of our veterans be eternally alive and become our guide and source of inspiration.