«ՌԴ-ից մեծաքանակ փող է ծախսվում, ՀՀ դեմ հիբրիդային պատերազմ է տարվում». ԱԺ նախագահ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Հիշեք, որ Facebook-ից դուրս կյանք գոյություն ունի». լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Ես հասկանում եմ՝ մեծաքանակ փող է ծախսվում տարբեր տեղերից, մասնավորապես, հյուսիսային մեր հարևանի՝ ՌԴ կողմից»,- հայտարարել է Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ ՀՀ հանդեպ տարվում է հիբրիդային պատերազմ. «Այդ հիբրիդային պատերազմը մեկ ակտիվանում է, երբ, օրինակ, ռուսական հեռուստաալիքներով տարբեր մեկնաբաններ, հաճախ հեռու-հեռու հայկական ազգանունների նշմարում ունեցող մարդկանցով, փորձում են ՀՀ-ում իշխանություն փոխել, միտինգների անոնսներ անել, և դա, ասեմ, զգուշացնեմ՝ 2026թ․ ավելի է ակտիվանալու։ Եւ չեմ վախենում բարձրաձայնելուց՝ դա հակառակ ազդեցությունն է ունենալու, և ձեր ասած X վարկանիշը, որ ունի իշխանությունը, կրկնապատկելու է»։
Հեղաշրջման վտանգի մասին հարցին ի պատասխան՝ նա ասել է. «Ես որևէ մեկի կողմից հեղաշրջման վտանգ չեմ տեսնում, որովհետև վստահում եմ ՀՀ ժողովրդին»։ Նա նշել է, թե սրանք սոսկ խոսքեր չեն, ասում է՝ փորձի վրա հենվելով. «2020թ. պատերազմի օրվանից սկսած՝ իշխանություն փոխելու նպատակը տարբեր բևեռներից ու կողմերից եղել է գերկարևոր նպատակ»։
Հարցին՝ ինչու է վարչապետն անցանկալի ռուսական կողմերի համար, Սիմոնյան ասել է. «Մեզ հակառակն են ասում մեր գործընկերները»։
Այդ դեպքում ինչու՞ են խոսում իշխանափոխության մասին, նա ասել է. «Շատ վատ օրինակ կա՝ ետխորհրդային տարածքում ընտրված իշխանություն ունենալու տարբերակը։ Նման նախադեպերը շատ քիչ են, և դա վատ օրինակ է։ Եւ երկրորդ՝ ՀՀ-ն, պատմական իրադարձությունների բերումով, իր պետականության և անկախության աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ հստակ քայլեր է անում, ինչը, բնականաբար, ոչ բոլորին է դուր գալիս, որովհետև ՀՀ-ն պետք է միշտ ինչ-որ կենտրոնից կախված լինի, պետք է որևէ դեմքով մեծ եղբայր ունենա և նայի ու մտածի՝ մեծ եղբայրը կամ գերտերությունը եթե չլինի, կուտեն, կուլ կտա»։
Սիմոնյանը խոսել է ներքաղաքական կյանքի մասին, նշելով, որ եթե առաջիկայում ընտրություններ լինեն, ՔՊ-ն 50+1 ձայնով կհաղթի։

“Remember that there is life outside of Facebook,” NA Speaker Alen Simonyan said at a briefing with reporters.
“I understand that a large amount of money is being spent from different places, in particular, from our northern neighbor, Russia,” Simonyan said, adding that a hybrid war is being waged against Armenia. “That hybrid war is only activated when, for example, various commentators on Russian TV channels, often with people with distantly resembling Armenian surnames, try to change the government in Armenia, make announcements of rallies, and this, I must say, will become more active in 2026. And I am not afraid to speak out; it will have the opposite effect, and the X rating that the government has, as you said, will double.”
In response to the question about the risk of a coup, he said: “I do not see a risk of a coup from anyone because I trust the people of Armenia.” He noted that these are not just words, he says, relying on experience, “Since the day of the war in 2020, the goal of changing the government has been a super important goal from different poles and sides.”
When asked why the prime minister is undesirable for the Russian parties, Simonyan said: “Our partners tell us the opposite.”
In that case, why are they talking about a change of government? He said: “There is a terrible example - the option of having an elected government in the post-Soviet space. There are very few such precedents, and it is a bad example. Secondly, the Republic of Armenia, due to historical events, is taking clear steps towards increasing its level of statehood and independence, which, naturally, not everyone likes because the Republic of Armenia must always depend on some center, it must have a big brother in some form and look and think. If the big brother or superpower is not there, they will eat it, swallow it.”
Simonyan spoke about domestic political life, noting that if elections are held soon, the CP will win with 50+1 votes.