Հովհաննիսյանն ու Գուտերեշը քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Մայիսի 2-ին Միավորված ազգերի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին:
Հավատարմագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությանը հաջորդած ՄԱԿ-ի ԳՔ հետ ունեցած առանձնազրույցի ընթացքում, կարևորելով ՄԱԿ-ի հետ հարաբերությունների հետևողական ընդլայնումը, դեսպան Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17) 2026թ. Հայաստանում հյուրընկալելու կապակցությամբ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը։
Զրուցակիցները անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի։ Պարույր Հովհաննիսյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է տարածաշրջանում տևական կայունության և խաղաղության հաստատմանը միտված Հայաստանի կողմից գործադրվող հետևողական ջանքերն՝ առանձնանշելով «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» արդեն իսկ համաձայնեցված տեքստի առանց հապաղման ստորագրման կարևորությունն, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի փոխկապակցվածությանը և ենթակառուցվածքային ողջ ներուժի բացահայտմանը ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման նշանակությունը։

Hovhannisyan and Guterres discussed regional issues
On May 2, Paruyr Hovhannisyan, the Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations, presented his credentials to UN Secretary-General Antonio Guterres.
During a private meeting with the UN Secretary-General following the official ceremony of presenting his credentials, Ambassador Hovhannisyan highlighted the importance of the consistent expansion of relations with the UN and explained the steps being taken by the Government of the Republic of Armenia in connection with hosting the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity in Armenia in 2026.
The interlocutors touched upon several issues on the regional and international agenda. Paruyr Hovhannisyan presented to the UN Secretary-General Armenia's consistent efforts aimed at establishing lasting stability and peace in the region, highlighting the importance of signing the already agreed text of the "Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan" without delay, as well as the significance of implementing the "Crossroads of Peace" project developed by the RA Government aimed at the interconnection of the South Caucasus and the discovery of its full infrastructural potential.