Դրական է գնահատվել Հայաստան-Չինաստան ուղիղ չվերթների առկայությունը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լի Սինվեյը:
Նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին և հույս հայտնել, որ վերջինիս աշխատանքի շնորհիվ երկու երկրների միջև համագործակցությունն ավելի կընդլայնվի՝ ընդգրկելով նոր ոլորտներ:
«Հայաստան-Չինաստան հարաբերությունները մեր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից են: Մեր բարեկամական և ավանդական հարաբերությունները նաև պարտավորեցնող են, որպեսզի մենք առավել զարգացնենք ու ընդլայնենք մեր համագործակցության դարավոր ավանդույթները և նոր հնարավորություններ ստեղծենք մեր երկրների և ժողովուրդների միմյանց առավել մոտ ճանաչելու, փոխգործակցության և բարեկամության համար»,- նշել է նախագահը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար, նորանշանակ դեսպանը շեշտել է, որ բոլոր ջանքերը գործադրելու է Հայաստան-Չինաստան գործընկերության ընդլայնման համար:
«Հայաստանը Չինաստանի կարևոր գործընկերներից մեկն է և ես իմ կարողությունների և հնարավորությունների սահմաններում ամեն ինչ կանեմ մեր երկրների համագործակցության հետագա ընդլայնման համար»,- նշել է դեսպանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն անդրադարձել են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության ներուժին՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել այդ ներուժի լիարժեք կյանքի կոչման ուղղությամբ։ Շեշտվել է տարբեր մակարդակներում արդյունավետ և շարունակական փոխգործակցության կարևորությունը, որը կարող է ստեղծել ամուր հիմք երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման համար։
Նախագահն ընդգծել է բարձր մակարդակի շփումների և ակտիվ քաղաքական երկխոսության անհրաժեշտությունը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման առանցքային գործոն։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը, որը դիտարկվել է որպես երկխոսության նոր հարթակ՝ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում ընդլայնելու նպատակով։
Զրույցի ընթացքում դրական են գնահատվել Հայաստան-Չինաստան ուղիղ չվերթների առկայությունը՝ դա դիտելով որպես գործնական քայլ, որը նպաստում է քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և զբոսաշրջային կապերի խորացմանը։

Положительно оценено наличие прямых авиарейсов между Арменией и Китаем
Чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в Армении Ли Синвэй вручил свои верительные грамоты президенту Республики Вахагну Хачатуряну.
Президент поздравил новоназначенного посла и выразил надежду, что благодаря его работе сотрудничество между двумя странами будет расширяться, охватывая новые сферы.
«Отношения между Арменией и Китаем являются одним из приоритетов нашей внешней политики. Наши дружеские и традиционные отношения также обязывают нас развивать и расширять многовековые традиции сотрудничества, создавая новые возможности для более близкого знакомства, взаимодействия и дружбы между нашими странами и народами», — отметил президент.
Выразив благодарность за приём и тёплые слова, новоназначенный посол подчеркнул, что приложит все усилия для расширения партнёрства между Арменией и Китаем.
«Армения — один из важных партнёров Китая, и я сделаю всё возможное в пределах своих полномочий и возможностей для дальнейшего расширения сотрудничества между нашими странами», — сказал посол.
В ходе встречи стороны подробно обсудили потенциал экономического сотрудничества между двумя странами, отметив необходимость предпринять шаги для полного раскрытия этого потенциала. Была подчёркнута важность эффективного и постоянного взаимодействия на различных уровнях, которое может создать прочную основу для дальнейшего углубления двусторонних отношений.
Президент особо отметил необходимость контактов на высоком уровне и активного политического диалога как ключевого фактора укрепления двусторонних связей. Особое внимание было уделено развитию парламентской дипломатии, которая рассматривалась как новая платформа для расширения сотрудничества в различных сферах.
В ходе беседы положительно была оценена организация прямых авиарейсов между Арменией и Китаем, что рассматривается как практический шаг, способствующий углублению политических, экономических, культурных и туристических связей.