Վիտալի Բալասանյանը բաց նամակով դիմել է Պուտինին
ԼՂ Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը բաց նամակով դիմել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ հույս հայտնելով, որ նրա միջնորդությամբ Ղարաբաղի հայերը կրկին կվերադառնան իրենց պատմական հայրենիք։
Բալասանյանի նամակում ներկայացվել է նացիստական ​​Գերմանիայի դեմ Խորհրդային Միության Մեծ հաղթանակի 80-ամյակի կապակցությամբ հայերի դերը։ Նա ընդգծել է պատերազմում Ղարաբաղի հայերի մասնակցությունը՝ 90,000-ն արցախցիներով:
«Հուսով ենք, որ Ձեր միջնորդությամբ Ղարաբաղի հայերը՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակ տարած ժողովրդի ժառանգները, կրկին կվերադառնան իրենց պատմական հայրենիք, ինչպես նաև շուտափույթ գործնական քայլեր կձեռնարկվեն հազարամյակների ընթացքում ստեղծված պատմամշակութային ժառանգության, այդ թվում՝ եկեղեցիների, խաչքարերի, տարբեր շենքերի, բնակավայրերի, հուշարձանների, այդ թվում՝ Հայրենական Մեծ պատերազմին նվիրված հուշարձանների փրկության ուղղությամբ»,- ասվում է Բալասանյանի նամակում։

Виталий Баласанян обратился с открытым письмом к Путину
Бывший секретарь Совета безопасности Нагорного Карабаха Виталий Баласанян направил открытое письмо президенту РФ Владимиру Путину, выразив надежду, что при его посредничестве армяне Карабаха смогут вернуться в свою историческую родину.
В письме Баласаняна подчёркивается роль армян в Великой Победе Советского Союза над нацистской Германией в связи с 80-летием этого события. Он особо отметил участие карабахских армян в войне, указав, что 90 тысяч арцахцев внесли свой вклад.
«Мы надеемся, что при Вашем посредничестве армяне Карабаха, наследники народа, одержавшего победу в Великой Отечественной войне, вновь смогут вернуться в свою историческую родину, а также будут предприняты скорейшие практические шаги для спасения историко-культурного наследия, созданного на протяжении тысячелетий, включая церкви, хачкары, различные здания, населённые пункты, памятники, в том числе посвящённые Великой Отечественной войне», — говорится в письме Баласаняна.