Վարչապետը ցավակցել է Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագրեր է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Բանդար Աբբաս քաղաքի Շահիդ Ռաջայի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով անմեղ քաղաքացիների զոհվելու կապակցությամբ:
Իրանի հոգևոր առաջնորդին ուղղված հեռագրում նշված է.
«Խորին ցավակցություն եմ հայտնում Բանդար Աբբաս քաղաքի Շահիդ Ռաջայի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով անմեղ քաղաքացիների զոհվելու կապակցությամբ:
Այս դժվարին պահին մեր զորակցության և համերաշխության խոսքերն ենք հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ շուտափույթ ապաքինում մաղթելով բոլոր վիրավորներին»:
Իրանի նախագահին ուղղված ցավակցական հեռագրում նշված է.
«Խոր վշտով տեղեկացա Բանդար Աբբաս քաղաքի Շահիդ Ռաջայի նավահանգստում տեղի ունեցած սարսափելի պայթյունի մասին, որն անմեղ զոհերի և վիրավորների պատճառ դարձավ:
Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ցավակցության և վշտակցության խոսքեր եմ հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին:
Այս ծանր պահին զորակցություն եմ հայտնում զոհերի ընտանիքներին և հարազատներին, իսկ վիրավորներին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»:

The Prime Minister expressed condolences to the spiritual leader and president of Iran.
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent telegrams of condolences to the Supreme Leader of the Islamic Revolution, Seyyed Ali Khamenei, and the President of the Islamic Republic of Iran, Massoud Pezeshkian, on the death of innocent citizens as a result of an explosion at the Shahid Rajaee Port in the city of Bandar Abbas.
The telegram addressed to the Iranian spiritual leader states:
"I express my deep condolences on the death of innocent citizens as a result of an explosion at the Shahid Rajaee port in the city of Bandar Abbas.
At this challenging moment, we extend our words of support and solidarity to you and the friendly people of Iran and wish a speedy recovery to all the injured."
The telegram of condolences addressed to the President of Iran states:
"I learned with deep sorrow about the terrible explosion that occurred at the Shahid Rajaee Port in Bandar Abbas, which caused innocent casualties and injuries.
On behalf of the Republic of Armenia and myself, I extend my condolences and sympathy to you and the friendly people of Iran.
I express my support to the families and relatives of the victims at this difficult time, and I wish the injured a speedy recovery."