ՀՀ նախագահն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին և ընդգծել, որ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները վերջին տարիներին դինամիկ կերպով զարգանում են՝ ընդգրկելով համագործակցության նոր ձևաչափեր և ոլորտներ։
Վասիլիս Մարագոսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու ներդնել ջանքեր ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ամրապնդման և ընդլայնման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել մի շարք ոլորտային ծրագրերի և նախաձեռնությունների, որոնք իրականացվում են ԵՄ աջակցությամբ։ Մտքեր են փոխանակվել էներգետիկայի, կրթության, տնտեսական զարգացման և մի շարք այլ ոլորտներում առկա համագործակցության ներուժի և դրա իրացման հնարավորությունների վերաբերյալ։
Վասիլիս Մարագոսն ներկայացրել է նաև վիզաների ազատականացման գործընթացում առկա դրական տեղաշարժերը և կարևորել երկկողմ հետևողական աշխատանքն այս ուղղությամբ:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև ԵՄ-Հայաստան նոր «Գործընկերության օրակարգի» ընթացքի վերաբերյալ:
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը նախագահին ներկայացրել է նաև առաջիկայում նախատեսվող Եվրոպայի օրվան նվիրված միջոցառումների ծրագիրը՝ շեշտելով դրանց ներառական բնույթն ու կարևորությունը, որոնք միտված են Հայաստանի քաղաքացիների իրազեկվածության ու ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում ներգրավվածության բարձրացմանը։
Հանդիպման ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումներին, ինչպես նաև հումանիտար և սոցիալական աջակցության ծրագրերին, որոնք իրականացվում են ԵՄ աջակցությամբ։
Երկուստեք կարևորվել են նաև Հայաստան-ԵՄ համագործակցության հետագա խորացման և նոր նախաձեռնությունների համատեղ իրագործման անհրաժեշտությունը։

The President of the Republic of Armenia received the Head of the EU Delegation
President of the Republic Vahagn Khachaturyan received the Head of the European Union's Delegation to Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Vassilis Maragos.
President Khachaturyan welcomed the Head of the EU Delegation and emphasized that Armenia-EU relations have been developing dynamically in recent years, encompassing new formats and areas of cooperation.
Vassilis Maragos expressed gratitude for the reception and reaffirmed her commitment to continuing to invest in strengthening and expanding the EU-Armenia partnership.
Several sectoral programs and initiatives implemented with EU support were discussed during the meeting. Views were exchanged on the potential for cooperation in energy, education, economic development, and other areas and the opportunities for its implementation.
Vassilis Maragos also presented the positive developments in the visa liberalization process and highlighted the importance of consistent bilateral work in this direction.
The meeting also exchanged views on the progress of the new EU-Armenia "Partnership Agenda."
The Head of the EU Delegation also presented to the President the program of events dedicated to the upcoming Europe Day, emphasizing their inclusive nature and importance. These events aim to raise Armenian citizens' awareness and increase their engagement in EU-Armenia relations.
During the meeting, special attention was paid to reforms aimed at strengthening democratic institutions and humanitarian and social assistance programs implemented with EU support.
Both sides also emphasized the need to deepen Armenia-EU cooperation further and jointly implement new initiatives.