««Այլևս երբեք»-ը կարգախոսից պետք է վերածվի իրականության». ԱԳՆ
«Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին, հարգանքի տուրք ենք մատուցում և ոգեկոչում ցեղասպանության հետևանքով նահատակված 1,5 միլիոն հայերի հիշատակը:
Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին շրջանում հայ ժողովրդի մի զգալի հատված, որոնց թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեց մարդիկ, բնաջնջվեցին իրենց ազգային պատկանելության հիմքով, յուրացվեց նրանց նյութական սեփականությունը, ոչնչացվեց հազարամյակների տարեգրություն ունեցող պատմամշակութային հարուստ ժառանգության մի զգալի մասը:
Հայոց ցեղասպանության նման ոճրագործությունները կանխելու հրամայականի գիտակցումն էր նաև, որ հանգեցրեց Ցեղասպանության հանցագործությունն իրավաբանորեն սահմանելու անհրաժեշտությանը, որը դրսևորվեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» 1948 թվականի ՄԱԿ կոնվենցիայի ընդունմամբ: Այդուհանդերձ, Մեծ Եղեռնը ցավալիորեն ոչ միայն չմնաց 20-րդ դարի՝ մարդկության դեմ ուղղված վերջին ոճրագործությունն, այլև ատելության, ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության հիմքով նոր զանգվածային հանցագործությունների շարունակում ենք ականատես լինել նաև 21-րդ դարում:
Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն ներգրավված լինել այն նախաձեռնություններում, որոնք միտված են նման հանցագործությունների միտումները վաղ շրջանում հայտնաբերելուն, դրանց արագ արձագանքելուն, կանխարգելելուն և այդ հանցագործությունները բացառելուն: 2015 թվականին Հայաստանի ջանքերով ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ն ամրագրվել է որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր: Ի շարունակություն նախորդ տարիներին ընդունված բանաձևերի՝ 2024 թ. ապրիլին ևս ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը: Այս բոլոր ջանքերն ուղղված են նրան, որ «այլևս երբեք»-ը կարգախոսից վերածվի իրականության:
Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով գալիք սերունդների համար կառուցել խտրականությունից և բռնությունից զերծ, հանդուրժողականության, հարգանքի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր»,- ասված է հայտարարության մեջ:

The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia has stated on the occasion of the 110th anniversary of the Armenian Genocide.
"Today, on the 110th anniversary of the Armenian Genocide, we pay tribute and commemorate the memory of 1.5 million Armenians who were martyred as a result of the Genocide.
During the last period of the Ottoman Empire, a significant part of the Armenian people, including children, women, and older people, were exterminated based on their nationality, their material property was confiscated, and a significant part of the rich historical and cultural heritage dating back thousands of years was destroyed.
It was the realization of the imperative to prevent crimes such as the Armenian Genocide that led to the need to legally define the crime of Genocide, which was manifested in the adoption of the 1948 UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. Nevertheless, the Great Genocide sadly remained not only the last crime against humanity of the 20th century but also a symbol of hatred and racial and ethnic intolerance. We continue to witness new mass crimes based on Genocide in the 21st century.
Armenia continues to be actively involved in initiatives aimed at early detection of trends in such crimes, rapid response to them, and prevention and elimination of these crimes. In 2015, through Armenia's efforts, December 9 was included in the UN list of international days as the International Day of Remembrance and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and the Prevention of this Crime. In continuation of the resolutions adopted in previous years, in 2024, In April, the resolution "Prevention of Genocide" submitted by Armenia was adopted by consensus at the 55th session of the UN Human Rights Council. All these efforts aim to turn "never again" from a slogan into a reality.
The Republic of Armenia today remembers the past and looks to the future, striving to build an environment free from discrimination and violence for future generations, based on the values ​​of tolerance, respect, protection of human rights, and peace," the statement said.