Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Էստոնիա
Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 27-28-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Էստոնիա․ այս մասին հայտնում են Էստոնիայի կառավարությունից։
Այցի ընթացքում վարչապետը հանդիպումներ կունենա Էստոնիա Հանրապետության վարչապետ Քրիստեն Միխալի, Էստոնիայի Հանրապետության նախագահ Ալար Կարիսի, Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահի և Էստոնիայի ԱԳ նախարարի հետ։ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում կունենա նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Հայաստանի և Էստոնիայի վարչապետները կքննարկեն անվտանգության հարցեր, երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները, Եվրոպական Միության և Հայաստանի հարաբերությունները, ինչպես նաև համագործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում։

Nikol Pashinyan will leave for Estonia on an official visit
The Estonian government reported that Nikol Pashinyan will pay an official visit to Estonia on April 27-28.
During the visit, the Prime Minister will meet with the Prime Minister of the Republic of Estonia, Kristen Michal; the President of the Republic of Estonia, Alar Karis; the Speaker of the Estonian Parliament, and the Minister of Foreign Affairs of Estonia. Nikol Pashinyan will also meet with representatives of the Armenian community.
The Prime Ministers of Armenia and Estonia will discuss security issues, opportunities for developing bilateral relations, relations between the European Union and Armenia, and cooperation in international organizations.