Վարչապետը և ԵԽԽՎ նախագահը քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի գլխավորած պատվիրակությանը: Վարչապետը ողջունել է ԵԽԽՎ նախագահի այցը՝ կարևորելով վեհաժողովի ակտիվ գործունեությունն ու տեղի ունեցող քննարկումները:
Թեոդորոս Ռուսոպուլոսն խիստ արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի խորհրդարանականների հետ համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ այն հաջողությամբ կշարունակվի: Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմների կատարելագործմանն ուղղված Կառավարության քայլերի շուրջ:
ԵԽԽՎ պատվիրակության ղեկավարը բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների անշրջելիության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը՝ վերահաստատելով ԵԽԽՎ պատրաստակամությունը շարունակելու համագործակցությունը և աջակցությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր: Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությանը և ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին ու պատրաստ է ստորագրել այն:
Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է երկխոսության և բազմակողմ համագործակցության խորացման կարևորությունը՝ ի նպաստ տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության:

Prime Minister Nikol Pashinyan received a delegation led by the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Theodoros Rousopoulos. The Prime Minister welcomed the PACE President's visit and highlighted the Assembly's active activities and ongoing discussions.
Theodoros Roussopoulos assessed the cooperation with the Armenian parliamentarians as highly effective and expressed hope that it would continue successfully. During the meeting, the parties exchanged views on the ongoing democratic reforms in Armenia and the Government's steps to improve human rights protection mechanisms.
The Head of the PACE Delegation highly appreciated the steps taken to ensure the irreversibility of democratic processes in Armenia, reaffirming PACE's readiness to continue cooperation and support.
The interlocutors discussed issues related to regional developments. Prime Minister Pashinyan touched upon the peace agreement with Azerbaijan and emphasized that Armenia is committed to the peace agenda and ready to sign it.
At the end of the meeting, the importance of deepening dialogue and multilateral cooperation for regional stability and peace was emphasized.