«ՀՀ-ն վերահաստատում է բաց սահմանների անհրաժեշտությունը». ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
Ապրիլի 22-ին Բանգկոկում ընթացող ՄԱԿ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (UNESCAP) 81-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել «Առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող և փոքր կղզի զարգացող պետությունների հարցերով հատուկ մարմին» խորագրով քննարկմանը։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն իր ելույթում բարձր է գնահատել Դեպի ծով ելք չունեցող երկրների (LLDC) առջև ծառացած բազմաշերտ մարտահրավերների հասցեագրմանն ուղղված ՄԱԿ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի աջակցությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Հայաստանը՝ որպես դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկիր, վերահաստատում է ներառական փոխկապակցվածության, բաց սահմանների և անխափան գործող ճանապարհների և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգին՝ վերահաստատելով ՀՀ հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղության և համագործացկության հաստատմանը՝ ուղղված մարդկանց, ապրանքների և ծառայությունների անխափան տեղաշարժի ապահովմանը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է նաև ՀՀ պատրաստակամությունը սերտորեն աշխատել բոլոր շահագրգիռ գործընկերների հետ՝ խթանելու հավասար և ոչ խտրական փոխկապակցվածությունը Հարավային Կովկասում և դրա սահմաններից դուրս:

"The Republic of Armenia reaffirms the need for open borders." Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia
On April 22, within the framework of the 81st session of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), which was taking place in Bangkok, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Robert Abisoghomonyan participated in and delivered a speech at the discussion entitled “Special Body on Least Developed Countries, Landlocked Developing Countries, and Small Island Developing States.” The RA Ministry of Foreign Affairs reported this.
In his speech, the Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia highly appreciated the support of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific in addressing the multifaceted challenges facing Landlocked Countries (LLDCs).
As a landlocked developing country, the Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia emphasized that Armenia reaffirms the need for inclusive connectivity, open borders, and uninterrupted roads and transport infrastructure. In this context, the Deputy Foreign Minister referred to the “Crossroads of Peace” concept of the Government of the Republic of Armenia, reaffirming the Republic of Armenia’s commitment to establishing peace and cooperation in the region, aimed at ensuring the uninterrupted movement of people, goods, and services.
The Deputy Foreign Minister also reaffirmed the Republic of Armenia’s readiness to work closely with all interested partners to promote equal and non-discriminatory connectivity in the South Caucasus and beyond.