Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի հետ
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիողլուի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ՀՀ և ԵԱՀԿ միջև փոխգործակցության հարցերի, այդ թվում՝ առանձին ծրագրերի իրականացման մասով։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր։
Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին, այդ թվում՝ կարևորելով երկու երկրների միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցված լինելու հանգամանքը։ Նախարար Միրզոյանը շեշտել է համաձայնագրի ստորագրման կարևորությունը: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առնչությամբ ՀՀ կողմից հնչեցված մոտեցմանը, ինչպես նաև ներկայացրել խաղաղության գործընթացի մյուս բաղադրիչների առնչությամբ ՀՀ կողմից առաջ քաշված կառուցողական առաջարկները։
Տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համատեքստում ընդգծվել է Հարավային Կովկասի՝ որպես յուրահատուկ խաչմերուկի՝ մեծ ներուժն ու տարանցիկ հնարավորություններից օգտվելու ժամանակի հրամայականը. «հենց այս ընկալումն է դրված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի հիմքում»,- հավելել է նախարար Միրզոյանը։
Արարատ Միրզոյանը և Ֆերիդուն Սինիրլիողլուն մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ։

Арарат Мирзоян провёл встречу с генеральным секретарём ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провёл встречу с генеральным секретарём ОБСЕ Феридуном Синирлиоглу.
Собеседники обсудили вопросы взаимодействия между Арменией и ОБСЕ, в том числе реализацию отдельных программ.
Министр иностранных дел Армении и генеральный секретарь ОБСЕ рассмотрели региональные вопросы.
В контексте усилий по установлению мира на Южном Кавказе был затронут мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, в том числе была подчеркнута важность согласованности текста соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между двумя странами. Министр Мирзоян подчеркнул важность подписания этого соглашения. Арарат Мирзоян также коснулся подхода Армении в отношении Минской группы ОБСЕ и представил конструктивные предложения Армении по другим компонентам мирного процесса.
В контексте разблокировки региональных коммуникаций была отмечена значительная роль Южного Кавказа как уникального перекрёстка и необходимость использования транзитных возможностей. «Именно это понимание лежит в основе программы «Перекрёсток мира», разработанной правительством Армении», — добавил министр Мирзоян.
Арарат Мирзоян и Феридун Синирлиоглу также обменялись мнениями о процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией.