Փաշինյանն ու ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուտ ստորագրման հույս են հայտնել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուին, ով Հայաստանում է գտնվում տարածաշրջանային այցի շրջանակում:
Վարչապետը ողջունել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի այցը և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է քննարկելու երկկողմ համագործակցության օրակարգը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ ակտիվ երկխոսությունը և արդյունավետ փոխգործակցության հույս հայտնել:
Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն նշել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը ԵԱՀԿ-ի համար ունի ռազմավարական նշանակություն և կառույցը շարունակելու է նպաստել խաղաղության օրակարգի առաջմղմանը: ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը ողջունել է այդ ուղղությամբ ներդրվող ջանքերը՝ տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ապահովման նպատակով:
Այս համատեքստում, զրուցակիցները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի հնարավորինս շուտ ստորագրման հույս են հայտնել: Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրելու գործընթացում Հայաստանի դիրքորոշումներին՝ շեշտելով, որ խաղաղության օրակարգը ՀՀ Կառավարության առաջնահերթությունն է:
Իր հերթին, Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն նշել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու մեծ հնարավորություններ կան և պետք է դրանք իրացնել:

Пашинян и генеральный секретарь ОБСЕ выразили надежду на скорейшее подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном
Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального секретаря Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Феридуна Синирлиоглу, находящегося в Армении в рамках регионального визита.
Премьер-министр приветствовал визит генерального секретаря ОБСЕ, отметив, что это хорошая возможность для обсуждения повестки двустороннего сотрудничества. Никол Пашинян подчеркнул важность активного диалога с ОБСЕ и выразил надежду на эффективное взаимодействие.
Феридун Синирлиоглу отметил, что регион Южного Кавказа имеет стратегическое значение для ОБСЕ, и организация продолжит способствовать продвижению повестки мира. Генеральный секретарь ОБСЕ приветствовал усилия в этом направлении, направленные на обеспечение регионального мира и стабильности.
В этом контексте собеседники выразили надежду на скорейшее подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Премьер-министр Пашинян коснулся позиций Армении в процессе подписания мирного соглашения, подчеркнув, что повестка мира является приоритетом для правительства Армении.
В свою очередь, Феридун Синирлиоглу отметил, что в регионе существуют большие возможности для достижения мира, и их необходимо реализовать.