«Հայաստանը միշտ դեմ է ցանկացած տեսակի էսկալացիաների». Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ելույթ է ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ հանդիսավոր նիստում, որտեղ մասնավորապես ասել է.
«Մեծարգո՛ Վալենտինա Իվանովնա,
Հարգելի՛ գործընկերներ, նիստի մասնակիցներ,
Ողջունում եմ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանդիսավոր նիստի մասնակիցներին և հյուրերին Մեծ հաղթանակի տոնին ընդառաջ: Այսօր մենք հավաքվել ենք ևս մեկ անգամ հիշելու Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին ազատությունը պաշտպանողների սխրանքը, կամքն ու անսահման արիությունը, ինչպես նաև մեր անկեղծ հարգանքը հայտնելու դեռևս ողջ սիրելի վետերաններին:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմն անջնջելի հետք թողեց մարդկության պատմության մեջ: Այն բերեց ոչ միայն ավերածություններ, այլև մարդկային անչափելի կորուստներ, ինչպես նաև բարոյական ու հոգևոր վերքեր, որոնք զգացվում են մինչ օրս: Միլիոնավոր մարդիկ զոհվեցին մարտի դաշտում, համակենտրոնացման ճամբարներում, մահացան սովից և հիվանդություններից:
Հայ ժողովուրդը մեծ դեր է խաղացել ֆաշիզմի դեմ հաղթանակի հասնելու գործում: Ավելի քան կես միլիոն հայ Խորհրդային բանակի շարքերում կռվել է բոլոր ճակատներում՝ Կովկասից մինչև Եվրոպա՝ ցուցաբերելով անհավանական քաջություն և անձնուրացություն:
Հայ զինվորներն աչքի են ընկել Բրեստի ամրոցի ու Սևաստոպոլի պաշտպանության ժամանակ, Մոսկվայի ու Լենինգրադի մատույցներում, հերոսաբար կռվել են Ստալինգրադում, պաշտպանել Հյուսիսային Կովկասը, ազատագրել Հարավարևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի երկրները, ազգային հայկական դիվիզիաների կազմում մտել Բեռլին:
Մեր հայրենակիցներից շատերը կռվել են դաշնակից երկրների բանակներում, մասնակցել հակաֆաշիստական պայքարին և իրենց ներդրումն ունեցել հաղթանակի գործում:
Սփյուռքի և հայկական եկեղեցու հանգանակած միջոցներով ստեղծվել են տանկային շարասյուն, ինքնաթիռների էսկադրիլիաներ, ձեռք է բերվել մեծ քանակությամբ զենք և զինամթերք:
Ցավոք, մոտ երեք հարյուր հազար հայ այդպես էլ չվերադարձան հայրենի օջախներ:
Հայրենական մեծ պատերազմի և ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի հիշողությունը մեր ընդհանուր պատմության մի մասն է: Իմանալով հաղթանակի գինը՝ Հայաստանում հոգատարությամբ են վերաբերվում Հայրենական մեծ պատերազմի պատմությանը: Այսօր մեր հանրապետությունում պետական պահպանության տակ է գտնվում պատերազմի մասնակիցների ավելի քան 600 հուշարձան: Մեր պարտքն է հիշել և հարգել նրանց սխրանքը, ովքեր իրենց կյանքը տվեցին այս հաղթանակի համար:
Գործընկերնե՛ր,
Մեր նիստը ոչ միայն հաղթանակի 80-ամյակը գնահատելու, այլև պատերազմը՝ որպես մարդկության համար աղետալի հետևանքներ ունեցող երևույթ վերհիշելու առիթ է: Մենք տեսնում ենք, որ վերջին տարիներին տեղի են ունեցել իրադարձություններ, որոնք փոխել են միջազգային հարաբերությունների ձևավորված մեխանիզմներն ու կարծրատիպերը: Վերջին տասնամյակների հակամարտություններն ունեցել են հետևանքներ, որոնք դուրս են անմիջականորեն ներգրավված երկրներից և տարածաշրջաններից: Դրանց ազդեցությունը՝ սկսած հումանիտար ճգնաժամերից մինչև քաղաքական անկայունություն, ներգործում է գրեթե ամբողջ մարդկության վրա:
Հայաստանը միշտ դեմ է ցանկացած տեսակի էսկալացիաների և վերահաստատում է իր դիրքորոշումը ռազմական գործողությունների դադարեցման, խաղաղ բնակչության վրա հարձակումները կանխելու և խնդիրները քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով լուծելու հարցում:
Օգտվելով առիթից՝ ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհավորել Հայրենական մեծ պատերազմի և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի բոլոր վետերաններին գալիք տոնի առթիվ: Թող հավերժ լինի կռվածների հիշատակը և պահպանվի մեզ թողած խաղաղությունը:

"Armenia is always against any kind of escalations." Alen Simonyan
The Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, delivered a speech at the solemn session of the CIS IPA, where he said in particular:
“Dear Valentina Ivanovna,
Dear colleagues, participants of the session,
I greet the participants and guests of the solemn session of the CIS Inter-Parliamentary Assembly on the eve of Great Victory Day. Today, we have gathered to once again remember the feat, will, and boundless courage of those who defended freedom during the Great Patriotic War and express our sincere respect to the beloved veterans who are still alive.
The Second World War left an indelible mark on the history of humanity. It brought not only devastation but also immeasurable human losses, as well as moral and spiritual wounds that are felt to this day. Millions of people died on the battlefield and in concentration camps due to hunger and disease.
The Armenian people played a significant role in achieving victory over fascism. More than half a million Armenians fought in the ranks of the Soviet Army on all fronts, from the Caucasus to Europe, showing incredible courage and selflessness.
Armenian soldiers distinguished themselves during the defense of the Brest Fortress and Sevastopol, on the approaches to Moscow and Leningrad, fought heroically in Stalingrad, defended the North Caucasus, liberated the countries of Southeast and Central Europe, and entered Berlin as part of the national Armenian divisions.
Many of our compatriots fought in the armies of the Allied countries, participated in the anti-fascist struggle, and contributed to the victory.
With the funds raised by the Diaspora and the Armenian Church, a tank column and aircraft squadrons were created, and many weapons and ammunition were purchased.
Unfortunately, about three hundred thousand Armenians never returned to their homeland.
The memory of the Great Patriotic War and the victory over fascism is part of our shared history. Knowing the price of victory, Armenia treats the history of the Great Patriotic War with care. Today, more than 600 monuments. We must remember and honor the feat of those who gave their lives for this victory.
Colleagues,
Our session is an occasion not only to evaluate the 80th anniversary of the victory but also to recall war as a phenomenon with catastrophic consequences for humanity. In recent years, events have changed the mechanisms and stereotypes established by international relations. The conflicts of recent decades have had consequences that go beyond the countries and regions directly involved. Their impact, ranging from humanitarian crises to political instability, affects almost all humanity.
Armenia is always against any escalation and reaffirms its position on the cessation of hostilities, preventing attacks on the civilian population, and resolving issues through political and diplomatic means.
Taking this opportunity, I would like to congratulate all veterans of the Great Patriotic War and World War II on the upcoming holiday occasion. May the memory of those who fought be eternal and the peace left to us be preserved.