«Մենք մեր պատմության գագաթնակետին ենք». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ վերջին 7 տարիներին իրենք առաջնորդել են Հայաստանը, տեսել պարտություն, ողբերգություն և ցասում. «Բայց մեր հաղթանակն ու ուժը նրանում է, որ մենք առաջնորդել ենք այնտեղ, որտեղ անհնար է առաջնորդել, որտեղ սովորաբար առաջնորդություն չի լինում, լինում է քաոս և խուճապ, փլուզում և կործանում։ Մենք առաջնորդել ենք և զուգահեռ իրական պետություն, իրական անկախություն և, հետևաբար, ազատություն, բարեկեցություն, երջանկություն ունենալու հնարավորություն ենք փնտրել մեր հայրենիքի, պետության ու նրա ժողովրդի համար»։
Նա նաև նշել է, որ բարձր ու վստահ կարող է ասել՝ մենք մեր պատմության գագաթնակետին՝ կուլմինացիային ենք հասել․ «Մեր հազարամյա պատմության մեջ մեր պետության հարատևությունն ապահովելու այսպիսի շանս երբեք չենք ունեցել»։
Ըստ նրա՝ ռիսկերը միշտ եղել են, բայց չենք տեսել ու չենք օգտագործել դրանք կառավարելու և չեզոքացնելու հնարավորությունը. «Իսկ այսօր տեսնում ենք, կառավարում, չեզոքացնում։ Եվ այս համատեքստում են տեղավորվում այն քայլերը, որ ձեռնարկվում են վերջին տարիներին՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման օրակարգ, սահմանազատման գործընթաց, խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնականացում, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծ։ Այս բոլորը քայլեր են, որոնք պետությունը և նրանում ազատ, անվտանգ ու բարեկեցիկ ապրելու՝ քաղաքացու հնարավորությունը դնում են ամենակենտրոնում՝ ամենից բարձր ու առաջնահերթ»։

"We are at the pinnacle of our history." Prime Minister
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan stated that over the past 7 years, they had led the Republic of Armenia, seen defeat, tragedy, and anger. “But our victory and strength lies in the fact that we have led where it is impossible to lead, where there is usually no leadership, but chaos and panic, collapse and destruction. We have led and, in parallel, sought the opportunity to have a real state, real independence, and, consequently, freedom, prosperity, and happiness for our homeland and its people.”
He also noted that he can say loudly and confidently: “We have reached the peak of our history, the culmination, and in our thousand-year history, we have never had such a chance to ensure the sustainability of our state.”
According to him, risks have always existed, but we have not seen and have not used the opportunity to manage and neutralize them. “And today we know, we operate, we neutralize. In this context, the steps taken in recent years fit the agenda for normalizing relations with neighbors, the border demarcation process, the finalization of the text of the peace agreement, and the peace crossroads project. All of these steps place the state and the opportunity for citizens to live freely, safely, and prosperously within it at the very center, above all else,