«Մոռացեք ՀՀ-Ադրբեջան էսկալացիայի և պատերազմի մասին». վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանում և Ադրբեջանում գործող ուժերին կոչ է արել լինել ծայրահեղ պատասխանատու, չանել հայտարարություններ, որ ուղղակի կամ անուղղակի հակասում են խաղաղության տրամաբանությանը։
«ՀՀ կառավարությունը չի անելու հայտարարություններ և գործողություններ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի հակասում են կամ կասկածի տակ դնում այս տրամաբանությունը։ Ադրբեջանի կառավարությանը ևս կոչ եմ անում չանել գործողություններ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի հակասում են կամ կասկածի տակ դնում այս տրամաբանությունը»,- ասել է նա։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցրել են, ու դրա ստորագրման համար չկա որևէ խոչընդոտ։ «Մոռացեք ՀՀ-Ադրբեջան էսկալացիայի և պատերազմի մասին»,- ասել է նա՝ հավելելով,- «Հարավային Կովկասի պատմության նոր էջը պետք է բացենք միասին, և մենք պատրաստ ենք միաժամանակ ստորագրել Խաղաղության համաձայնագիրն ու Մինսկի խմբի կառույցները լուծարելու մասին ՀՀ-Ադրբեջան համատեղ դիմումը ԵԱՀԿ-ին»։

"Forget about the Armenia-Azerbaijan escalation and war." Prime Minister (VIDEO)
Prime Minister Nikol Pashinyan has called on the forces operating in Armenia and Azerbaijan to be highly responsible and not to make statements that directly or indirectly contradict the logic of peace.
“The RA government will not make statements and actions that directly or indirectly contradict or call into question this logic. I also call on the Azerbaijani government not to take actions that directly or indirectly contradict or call into question this logic,” he said.
The Prime Minister recalled that Armenia and Azerbaijan have agreed on a draft agreement on peace and the establishment of interstate relations, and there are no obstacles to its signing. “Forget about the RA-Azerbaijan escalation and war,” he said, adding, “We must open a new page in the history of the South Caucasus together, and we are ready to simultaneously sign the Peace Agreement and the joint RA-Azerbaijani application to the OSCE on the dissolution of the Minsk Group structures.”