Քննարկվել է Հարավային Կովկասի անվտանգային իրավիճակը
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուսելում հանդիպել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի հատուկ խորհրդական Էլիզաբետա Բելոնիի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի անվտանգային իրավիճակը և կայուն ու հարատև խաղաղության հասնելու ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող հստակ քայլերը: Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության մի շարք նախագծերի իրականցման ընթացքին և առկա հնարավորություններին:

The security situation in the South Caucasus was discussed
Secretary of the National Security Council of the Republic of Armenia Armen Grigoryan met in Brussels with Elisabetta Belloni, Special Advisor to the President of the European Commission Ursula von der Leyen.
The interlocutors discussed the security situation in the South Caucasus and the concrete steps the Government of the Republic of Armenia took to achieve stable and lasting peace. They also exchanged views on the “Crossroads of Peace” project.
They also discussed the implementation of several RA-EU bilateral cooperation projects and the existing opportunities.