«Պատերազմի որևէ հիմնավորում չկա». վարչապետ
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցված է, նախագծի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունները՝ ավարտված։
Սա նշանակում է, որ մենք մտել ենք համաձայնագրի ստորագրման շուրջ քննարկումների փուլ և հայտարարել եմ, որ պատրաստ եմ Հայաստանի ժողովրդի անունից իմ ստորագրությունը դնել համաձայնագրի տակ։
Ադրբեջանը համաձայնագրի ստորագրումը պաշտոնական մակարդակով կապում է երկու հարցի հետ։ Դրանցից առաջինը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարումն է։ Բազմիցս ասել եմ, որ դա հասկանալի օրակարգ է Հայաստանի Հանրապետության համար։ Եթե մենք փակում ենք ԼՂ հակամարտության էջը, իսկ մենք դա անում ենք, ի՞նչ իմաստ ունի հակամարտությամբ զբաղվող կառույցի գոյությունը։ Բայց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առնվազն դե ֆակտո ունի ավելի լայն համատեքստ, և մենք ուզում ենք համոզված լինել, որ Ադրբեջանը Մինսկի խմբի լուծարումը չի դիտարկում, որպես Հայաստան–Ադրբեջան հակամարտությունն Ադրբեջանի տարածքում փակելուն և Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք տեղափոխելուն ուղղված քայլ։ Փարատելու համար այս մտահոգությունը մենք Ադրբեջանին առաջարկում ենք Խաղաղության համաձայնագիրը և ՄԽ կառույցները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ–ին ուղղված համատեղ դիմումը ստորագրել միաժամանակ։ Այսինքն՝ սեղանին դնել Խաղաղության համաձայնագիրը, և ԵԱՀԿ ՄԽ կառույցները լուծարելու մասին համատեղ դիմումը և նույն տեղում, նույն պահին ստորագրել թե առաջինը, թե երկրորդը։ Սա, ընդ որում, պաշտոնական առաջարկություն է։
Հաջորդ հարցը, որ առաջ է քաշում Ադրբեջանը Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում, իր այն պնդումն է, թե Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի նկատմամբ։ Կարծում եմ՝ այս հարցադրման նկատմամբ ճիշտ դիրքավորվելու համար, մենք նախ պետք է փորձենք ելնել այն կանխավարկածից, որ այս հարցն Ադրբեջանն առաջ է քաշում որպես անկեղծ մտահոգություն, և ոչ թե որպես Խաղաղության համաձայնագիրը չստորագրելու պատրվակ, ինչպես մտածում են մի շարք փորձագետներ։
Մենք ինքներս էլ անկեղծ պետք է հասկանանք խնդրի էությունը, քաղաքական և իրավական բովանդակությունը։ Եվ հետևաբար, պիտի արձանագրենք, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության տեքստի պաշտոնական մեկնաբանություն տալ կարող է միայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը, այսինքն՝ Սահմանադրական դատարանն է այն մարմինը, որ կարող է պաշտոնապես ասել ինչ է պարունակում և ինչ չի պարունակում Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը։
Մեր Սահմանադրական դատարանը 2024 թվականի սեպտեմբերին քննության է առել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության կանոնակարգը և արձանագրել, որ կանոնակարգը, որտեղ Ալմա-Աթայի հռչակագիրն արձանագրված է որպես երկու երկրների միջև սահմանազատման բազային սկզբունք, համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը։ Սա նշանակում է, որ մեր Սահմանադրական դատարանն արձանագրել է, որ Ալմա-Աթայի հռչակագրի այն սկզբունքը, համաձայն որի, անկախ Հայաստանի տարածքը նույնական է Խորհրդային Հայաստանի տարածքի հետ, իսկ անկախ Ադրբեջանի տարածքը նույնական է Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքի հետ, և ինչի հիման վրա կողմերը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում համաձայնել են կարգավորել հարաբերությունները, լիարժեք համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը։ Եվ հետևաբար, Հայաստանի Սահմանադրությունը մեկնաբանելու իրավասություն ունեցող մարմինն անբեկանելի որոշմամբ սահմանել է, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ Ադրբեջանին կամ որևէ այլ երկրի ուղղված տարածքային պահանջներ չկան։ Սա կրկնում եմ, բարձրագույն իրավաբանական ուժ ունեցող և բեկանման ոչ ենթակա որոշում է։
Բայց մյուս կողմից, ինչպես առիթ ունեցել եմ ասելու, մենք ինքներս Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրության մեջ տեսնում ենք տարածքային պահանջներ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ: Բայց մենք այդ հարցը չենք բարձրացնում, որովհետև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն և միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագրի նախագծում կան անհրաժեշտ ձևակերպումներ, որոնք լուծում են խնդիրը՝ արձանագրելով, որ կողմերը միմյանցից տարածքային պահանջներ չունեն և պարտավորվում են ապագայում ևս նման պահանջներ առաջ չքաշել, այն ըմբռնմամբ, որ երկու երկրները միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում են Խորհրդային Հանրապետությունների տարածքով, ինչպես նշված է Ալմա-Աթայի հռչակագրում։
Ահա, ուրեմն, եթե ընդունենք, որ մեր Սահմանադրության հետ կապված Ադրբեջանի դիրքորոշումը ոչ թե պատրվակ է, այլ անկեղծ մտահոգություն, այդ մտահոգությունը փարատելու ամենաարդյունավետ միջոցը ոչ թե համաձայնագիրը չստորագրելն է, այլ ստորագրելը։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև մեր օրենսդրությամբ Կառավարությունը պարտավոր է Խաղաղության համաձայնագրի տեքստն ուղարկել ՀՀ Սահմանադրական դատարան, դրա համապատասխանությունը մեր Սահմանադրության հետ ստուգելու համար։
Չնայած, փորձագետները 2025 թ․ ՍԴ որոշումից հետո նման հավանականությունը մեծ չեն համարում, բայց եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագրի տեքստը չի համապատասխանում ՀՀ Սահմանադրությանը, այդ ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունը կունենա կոնկրետ իրավիճակ և անհրաժեշտություն՝ կատարելու ընտրություն՝ խաղաղության և հակամարտության միջև։
Բայց եթե Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագրի տեքստը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը, այդ պարագայում Համաձայնագիրն Ազգային ժողովում վավերացնելու ոչ մի խոչընդոտ չի լինի և խորհրդարանում վավերացնելուց հետո կգործի ՀՀ Սահմանադրության 5–րդ հոդվածի 3–րդ կետը, որտեղ ասվում է՝ «Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերի և օրենքների նորմերի միջև հակասության դեպքում կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը»:
Սա նշանակում է, որ Խաղաղության համաձայնագիրը Հայաստանում, ինչպես նաև Ադրբեջանում վավերացվելուց հետո կստանա բարձրագույն իրավաբանական ուժ և, հետևաբար, Խաղաղության համաձայնագրի հարցում իր ընթացիկ դիրքորոշմամբ Ադրբեջանը խոչընդոտում է իր իսկ կողմից առաջ քաշած խնդիրների հանգուցալուծմանը և սա է, որ շատ փորձագետների հիմք է տալիս ասել, որ Ադրբեջանը պարզապես մտացածին պատրվակներով ձգձգում է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը։
Սխալ չընկալվելու համար դարձյալ ընդգծեմ․ ցանկացած մեկնաբանության դեպքում Ադրբեջանի բարձրացրած հարցերի հասցեագրման ճանապարհը ոչ թե Խաղաղության համաձայնագրի չստորագրումն է, այլ ստորագրումը։ Ու քանի որ նմանատիպ հարցադրումներ մենք նույնպես ունենք, նույնը վերաբերելի է նաև Հայաստանի Հանրապետությանը։
Ի հեճուկս բոլոր դժվարությունների ու բարդությունների Կառավարությունը և անձամբ ես չենք շեղվելու Խաղաղության օրակարգից։ Ակնհայտ է, որ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Հայաստանից դուրս գտնվող որոշ ուժեր պատերազմի ամենօրյա քարոզչություն են իրականացնում, և դա կյանքի կոչելուն ուղղված կոնկրետ գործողությունների դիմում։ Այդ գործողությունների շարքում առանձնանում է Ադրբեջանի պատերազմական խոսույթը, խոսույթին զուգահեռ գործողությունները, որոնք արտահայտվում են Հայաստանին հրադադարի ռեժիմի խախտումների կեղծ մեղադրանքներով և Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի հաճախակի խախտումներով, եթե չասենք ամենօրյա։ Այդ խախտումները հիմնականում կրում են չթիրախավորված բնույթ, չնայած, վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Սյունիքի մարզի Խնածախ գյուղի թիրախավորման երկու կոնկրետ դեպք է արձանագրվել։
Բայց չթիրախավորված կրակոցներն այս ընթացքում լսվել են մեր հանրապետության մի քանի բնակավայրերում։ Նշյալ կրակոցները կամ Ադրբեջանի Զինված ուժերում անկարգապահության հետևանք են, կամ նշված բնակավայրերի բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելու նպատակ ունեն։ Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանի Հանրապետությանը կոչ է անում հետաքննել նշված դեպքերը և ձեռնարկել դրանք դադարեցնելուն ուղղված միջոցառումներ։
Ինքս վերահաստատում եմ, որ Հայաստանի բանակին տվել եմ հրադադարի ռեժիմը չխախտելու հստակ հրահանգ, և Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է քննել մեր բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին տեղեկությունները։ Միևնույն ժամանակ, կրկին Ադրբեջանին առաջարկում եմ սահմանային միջադեպերի, այդ թվում հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, որը կգործի ամենօրյա ռեժիմով։
Այս համատեքստում, հարկ եմ համարում անդրադառնալ բոլոր այն խոսույթներին, որոնք կանխատեսում են Հայաստան–Ադրբեջան նոր սրացում և անգամ նոր պատերազմ։
Պատերազմի որևէ հիմնավորում չկա։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությունը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը։
Հիմնվելով այս իրողությունների վրա Հայաստանում և Ադրբեջանում գործող բոլոր ուժերին և անհատներին կոչ եմ անում լինել ծայրահեղ պատասխանատու, չանել հայտարարություններ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի հակասում են նշված տրամաբանությանը, կասկածի տակ չդնել այս տրամաբանությունը։ Դա որևէ հեռանկար չունի։
Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդներն արժանի են խաղաղության և խաղաղ համակեցության։ Պատերազմ չի լինելու, լինելու է խաղաղություն»,- գրել է նա։

"There is no justification for war." Prime Minister
"The draft Agreement on Peace and Interstate Relations between Armenia and Azerbaijan has been agreed upon, and negotiations on the draft agreement have been completed.
This means that we have entered the stage of discussions on signing the Agreement, and I have announced that I am ready to sign it on behalf of the people of Armenia.
Azerbaijan officially links the signing of the Agreement with two issues. The first of them is the dissolution of the OSCE Minsk Group structures. I have repeatedly said this is an understandable agenda for the Republic of Armenia. If we are closing the page on the Nagorno-Karabakh conflict, and we are doing this, what is the point of the existence of a structure dealing with the conflict? But the OSCE Minsk Group, at least de facto, has a broader context, and we want to be sure that Azerbaijan does not view the dissolution of the Minsk Group as a step towards closing the Armenia-Azerbaijan conflict on the territory of Azerbaijan and transferring it to the sovereign territory of the Republic of Armenia. To dispel this concern, we propose to Azerbaijan to simultaneously sign the Peace Agreement and the joint application to the OSCE on the dissolution of the Minsk Group structures. That is, put the Peace Agreement and the joint application on the dissolution of the Minsk Group structures on the table and sign both the first and the second at the same place and simultaneously. This, by the way, is an official proposal.
The next issue Azerbaijan raises in signing the Peace Agreement is its claim that the Constitution of the Republic of Armenia contains territorial claims against Azerbaijan. In this issue, we must first try to proceed from the assumption that Azerbaijan raises this issue as a sincere concern and not as an excuse not to sign the Peace Agreement, as a number of experts think.
We must honestly understand the essence of the problem and its political and legal content. Therefore, we must state that only the Constitutional Court of the Republic of Armenia can give an official interpretation of the text of the Constitution; that is, the Constitutional Court is the body that can officially say what the Constitution of the Republic of Armenia contains and what it does not contain.
In September 2024, our Constitutional Court examined the regulations of the joint activities of the Commission on the Demarcation of the State Border and Border Security between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan and the State Commission on the Demarcation of the State Border between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia. It stated that the regulations, where the Alma-Ata Declaration is recorded as the basic principle of the demarcation of the border between the two countries, comply with the Constitution of the Republic of Armenia. This means that our Constitutional Court has recorded that the principle of the Alma-Ata Declaration, according to which the territory of independent Armenia is identical to the territory of Soviet Armenia, and the territory of independent Azerbaijan is similar to the territory of Soviet Azerbaijan, and based on which the parties agreed to regulate relations in Prague on October 6, 2022, fully complies with the Constitution of the Republic of Armenia. Therefore, the body authorized to interpret the Constitution of Armenia has established in an irrevocable decision that no territorial claims are directed at Azerbaijan or any other country in the Constitution of the Republic of Armenia. I repeat, this is a decision of the highest legal force and is not subject to revocation.
On the other hand, we see territorial claims to the Republic of Armenia in the Constitution of the Republic of Azerbaijan. But we do not raise this issue because the draft agreement on the establishment of peace and interstate relations between Armenia and Azerbaijan contains the necessary formulations that resolve the issue, recording that the parties have no territorial claims to each other and undertake not to put forward such claims in the future, with the understanding that the two countries recognize each other's territorial integrity through the territory of the Soviet Republics, as stated in the Alma-Ata Declaration.
So, if we accept that Azerbaijan's position regarding our Constitution is not an excuse but a sincere concern, the most effective way to dispel that concern is not to sign the Agreement but to sign it. Why? According to our legislation, the Government is obliged to send the text of the Peace Agreement to the Constitutional Court of the Republic of Armenia to verify its compliance with our Constitution.
Although experts do not consider such a possibility to be high after the Constitutional Court decision in 2025, if the Constitutional Court decides that the text of the Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan does not comply with the Constitution of the Republic of Armenia, then the Republic of Armenia The Republic will have a specific situation and the need to choose between peace and conflict.
But if the Constitutional Court of Armenia decides that the text of the Peace Agreement between Armenia and Azerbaijan complies with the Constitution of the Republic of Armenia, in that case, there will be no obstacle to ratifying the Agreement in the National Assembly. After ratification in the Parliament, Article 5, Paragraph 3 of the Constitution of the Republic of Armenia will come into effect, which states: "In case of a conflict between the norms of international treaties and laws ratified by the Republic of Armenia, the norms of international treaties shall apply."
This means that the Peace Agreement will acquire the highest legal force in Armenia and Azerbaijan after ratification. Therefore, with its current position on the Peace Agreement, Azerbaijan is hindering the resolution of the issues it has raised itself. This gives many experts reason to say that Azerbaijan is simply delaying the signing of the Peace Agreement under fabricated pretexts.
To avoid being misunderstood, let me emphasize again: In any case, the way to address the issues raised by Azerbaijan is not to sign the Peace Agreement but to sign it. And since we also have similar questions, the same applies to the Republic of Armenia.
Despite all the difficulties and complications, the Government and I will not deviate from the Peace Agenda. Some forces, both in Armenia and outside Armenia, are carrying out daily propaganda for war and a call for specific actions aimed at bringing it to life. Among these actions, Azerbaijan's war rhetoric stands out, along with the actions that are expressed in false accusations of ceasefire violations against Armenia and frequent, if not daily, ceasefire violations by the Azerbaijani armed forces. These violations are mainly untargeted, although two specific cases targeting the village of Khnatsakh in the Syunik region have been recorded over the past month.
However, untargeted shots have been heard in several settlements of our republic during this time. The mentioned shootings are either a consequence of indiscipline in the Armed Forces of Azerbaijan or are aimed at exerting psychological pressure on the population of the mentioned settlements. The Republic of Armenia calls on the Republic of Azerbaijan to investigate the mentioned cases and take measures to stop them.
I reaffirm that I have clearly instructed the Armenian army not to violate the ceasefire regime, and the Republic of Armenia is ready to investigate information about our army's violation of the ceasefire regime. At the same time, I once again propose to Azerbaijan to create a joint mechanism for investigating border incidents, including ceasefire violations, that will operate daily.
In this context, I consider it necessary to address all those statements that predict a new escalation and even a new war between Armenia and Azerbaijan.
There is no justification for war. Armenia and Azerbaijan have recognized each other's territorial integrity, sovereignty, inviolability of internationally recognized borders, and the inadmissibility of the use of force and the threat of force.
Based on these realities, I call on all forces and individuals operating in Armenia and Azerbaijan to be highly responsible, not to make statements that directly or indirectly contradict the logic above, and not to question this logic. It has no prospects.
The peoples of Armenia and Azerbaijan deserve peace and peaceful coexistence. There will be no war; there will be peace," he wrote.