«Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո ԶՈՒ-ի աջակցությունը կրկնապատկվել է». Միրզոյան
Այս տարի Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո ԵՄ-ի կողմից ՀՀ զինված ուժերին տրամադրվելիք աջակցությունը կրկնապատկվել է․ ասել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այդ 10 մլն-ի ծրագիրն անցած տարվան էր վերաբերում, այս տարի գումարը մի փոքր ավել է, կրկնապատիկն է, և քննարկումները շարունակվում են, հուսով եմ՝ ապագայում դրական հանգուցալուծում կլինի»,- նշեց նախարարը։
Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտաքին հարցերի նախարար Տանյա Ֆայոն էլ նշել է, որ Սլովենիան աջակցել է այդ առաջարկին.
«Ես կարող եմ իմ երկրի անունից խոսել միայն, Սլովենիան աջակցել է վերջնական առաջարկը Եվրոպական խաղաղության գործիքի աջակցության նախաձեռնությանը, որպեսզի ՀՀ զինված ուժերին սատարենք, պետք է միաձայն մոտեցում լինի։ Ինչ վերաբերում է Սլովենիային, շատ հստակ և ուժեղ աջակցություն ենք մենք ձեռք բերել»,- հայտարարել է Սլովենիայի նախարարը։

«Поддержка вооружённых сил в рамках Европейского фонда мира удвоена», — Мирзоян
В этом году поддержка, предоставляемая вооружённым силам Армении со стороны ЕС в рамках Европейского фонда мира, была удвоена, заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
«Программа на 10 миллионов касалась прошлого года, в этом году сумма немного больше, она удвоена, и обсуждения продолжаются, я надеюсь, что в будущем будет положительное решение», — отметил министр.
Вице-премьер Словении, министр иностранных дел Таня Файон, в свою очередь, заявила, что Словения поддержала это предложение:
«Я могу говорить только от имени своей страны: Словения поддержала окончательное предложение инициативы Европейского фонда мира по оказанию помощи вооружённым силам Армении, но должен быть консенсусный подход. Что касается Словении, мы получили очень чёткую и сильную поддержку», — заявила министр Словении.