ԵՄ հանձնակատարի հետ քննարկել են ՀՀ-ի պաշտպանական հարցեր
ՀՀ անվտանգության խորհրդից հայտնում են, որ ապրիլի 15-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Պաշտպանության հարցերով եվրոպական հանձնակատար Անդրյուս Կուբիլյուսի հետ:
Զրուցակիները քննարկել են պաշպանության և ռազմաարդյունաբերության ոլորտում երկկողմ համագործակցության հեռանկարները: Ա. Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից պաշտպանական և ռազմական արդյունաբերությունը զարգացնելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները և ոլորտային առաջնահերթությունները։ Իր հերթին, Ա. Կուբիլիուսը մանրամասն ներկայացրել է պատշպանության և ռազմաարտադրության ոլորտում ԵՄ առաջնահերթությունները և դրանց շրջանակներում մշակված ռազմավարական հայեցակարգերից բխող գործողությունների ծրագիրը։
ԱԽ քարտուղարը գոհունակություն է հայտնել Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի միջոցով ՀՀ-ին տրամադրված օժանդակության վերաբերյալ՝ կարևորելով այն Հայաստանի դիմակայունության բարձրացման տեսանկյունից:

С комиссаром ЕС обсудили вопросы обороны Армении
Совет безопасности Республики Армения сообщает, что 15 апреля секретарь Совета безопасности Армен Григорян в ходе своего рабочего визита в Брюссель встретился с еврокомиссаром по вопросам обороны Андрюсом Кубилюсом.
Собеседники обсудили перспективы двустороннего сотрудничества в сфере обороны и военно-промышленного комплекса. А. Григорян представил работу, проводимую правительством Армении по развитию оборонно-промышленного комплекса и отраслевые приоритеты. В свою очередь А. Кубилюс подробно представил приоритеты ЕС в сфере обороны и военного производства и план действий, вытекающий из разработанных в их рамках стратегических концепций.
Генеральный секретарь Совета Безопасности выразил удовлетворение помощью, оказываемой Армении по линии Европейского фонда мира, подчеркнув ее важность с точки зрения повышения устойчивости Армении.