ԵՄ հանձնակատարի հետ քննարկել են ՀՀ-ի պաշտպանական հարցեր
ՀՀ անվտանգության խորհրդից հայտնում են, որ ապրիլի 15-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Պաշտպանության հարցերով եվրոպական հանձնակատար Անդրյուս Կուբիլյուսի հետ:
Զրուցակիները քննարկել են պաշպանության և ռազմաարդյունաբերության ոլորտում երկկողմ համագործակցության հեռանկարները: Ա. Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից պաշտպանական և ռազմական արդյունաբերությունը զարգացնելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները և ոլորտային առաջնահերթությունները։ Իր հերթին, Ա. Կուբիլիուսը մանրամասն ներկայացրել է պատշպանության և ռազմաարտադրության ոլորտում ԵՄ առաջնահերթությունները և դրանց շրջանակներում մշակված ռազմավարական հայեցակարգերից բխող գործողությունների ծրագիրը։
ԱԽ քարտուղարը գոհունակություն է հայտնել Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի միջոցով ՀՀ-ին տրամադրված օժանդակության վերաբերյալ՝ կարևորելով այն Հայաստանի դիմակայունության բարձրացման տեսանկյունից:

The Security Council of the Republic of Armenia reports that on April 15, Security Council Secretary Armen Grigoryan met with European Commissioner for Defense Andrius Kubilius during his working visit to Brussels.
The interlocutors discussed the prospects for bilateral cooperation in the defense and military industry sector. A. Grigoryan presented the work carried out by the Armenian government to develop the defense and the army industry and sectoral priorities. In turn, A. Kubilius presented the EU priorities in the defense and military industry sector and the action plan arising from the strategic concepts developed within their framework.
The Security Council Secretary expressed satisfaction with the assistance provided to the Republic of Armenia through the European Instrument for Peace, emphasizing its importance in increasing Armenia's resilience.