Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է Ադրբեջանում պահվող հայերի խնդրին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 15-ին հանդիպել է Սլովենիայի Հանրապետության փոխվարչապետ, արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Տանյա Ֆայոնի հետ: Ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Հայաստանի և Սլովենիայի միջեւ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դինամիկ զարգացման հարցում` զրուցակիցները կարևորել են դրա հետագա խորացումը երկկողմ հարաբերություններին նոր տեմպ հաղորդելու տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի` արդեն ավարտին հասցված նախագծին, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրության այլ հարցերի:
Զրուցակիցների քննարկումների առանցքում են եղել նաև Հայաստան-ԵՄ օրակարգին և Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին վերաբերող հարցերը: Ալեն Սիմոնյանը Տանյա Ֆայոնի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայերի խնդրին:

Alen Simonyan touched upon the issue of Armenians held in Azerbaijan
On April 15, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, Alen Simonyan, met with Tanja Fajon, the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia. Emphasizing the role of parliamentary diplomacy in the dynamic development of the high-level political dialogue between Armenia and Slovenia, the interlocutors attached importance to its further deepening to give a new pace to bilateral relations.
During the meeting, the parties discussed the draft of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan and other issues of mutual interest.
The interlocutors’ discussions also focused on issues related to the Armenia-EU agenda and the ongoing democratic reforms in Armenia. Alen Simonyan drew Tanja Fajon’s attention to the problem of Armenians held in Azerbaijan.